Czytelnia POLIN online: "Rozmowa o wojnach"
image

image

image

image

Zapraszamy na rozmowę na temat trzech książek pt. "Ciągle po kole", "Odczytanie listy" i "12 opowieści żydowskich". Z Hanką Grupińską rozmawiać będzie Przemysław Czapliński. Książki ukazują się nakładem Wydawnictwa Wielka Litera.
- 6 kwietnia 2022 (środa), godz. 19.30
- transmisja na stronie Muzeum POLIN na Facebooku >>
- dyskusja w języku polskim
Pretekstem do spotkania z Hanką Grupińską jest ukazanie się nowych wydań książek tej autorki: "Ciągle po kole", "Odczytanie listy" oraz "12 opowieści żydowskich", wzbogaconych publikowanymi po raz pierwszy unikatowymi zdjęciami. To historie pojedynczych ludzi, opowiadające o ich cierpieniu w życiu codziennym czasu Zagłady i próbie radzenia sobie z rozpadem znanego im świata.
We wszystkich trzech książkach Hanka Grupińska próbuje zrozumieć i opisać niemożliwe, przyjmując osobliwą i unikalną perspektywę – nie interesują jej suche fakty – często nie do odtworzenia. Skupia się na perspektywie indywidualnej, intymnej, na szczególe, z którego buduje mikropowieść.
Hanka Grupińska – pisarka, dziennikarka, reportażystka, współautorka wystaw, koordynatorka projektów historii mówionej, współzałożycielka podziemnego pisma "Czas Kultury". Autorka kanonicznych książek dotyczących historii Żydów, m.in. "Ciągle po kole", "Odczytanie listy", "12 opowieści żydowskich", a także "Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydzkich kobiet". W 2015 roku ukazała się książka o jej pisarstwie: "Niezależna. Próby o Ance Grupińskiej". Przez ostatnie dziesięć lat przyglądała się losom Tybetańczyków na wygnaniu. Efektem tego czasu jest książka "Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi" (2020, Wielka Litera).
Przemysław Czapliński – historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk. Współtwórca Zakładu Antropologii Literatury (UAM), dyrektor Centrum Humanistyki Otwartej (UAM), członek redakcji czasopisma "Teksty Drugie". Ostatnie publikacje: "Poruszona mapa" (2016), "Literatura i jej natury" (2017; współautorzy: Joanna B. Bednarek, Dawid Gostyński), "O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce" (współredaktorzy: J.B. Bednarek, D. Gostyński; 2019), "Tożsamość po pogromie. Świadectwa i interpretacje Marca ’68" (współredaktor: Alina Molisak, Warszawa 2019), "Znaki katastrofy, spacje ocalenia. O twórczości W.G. Sebalda" (współredaktor: Katarzyna Kończal, Warszawa 2020).