Czytelnia POLIN online: Tadeusz Neuman "Oficjalnie nie figuruję"

Zapraszamy na rozmowę na temat książki zatytułowanej "Oficjalnie nie figuruję". Z Franciszkiem Bojańczykiem, prawnukiem autora pamiętników z lat 1939-1945, rozmawiać będzie twórczyni Żydoteki, Urszula Rybicka. Książka ukazała się nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego.
- 11 maja 2022 (środa), godz. 19.30
- spotkanie na Facebooku Muzeum POLIN i Żydowskiego Instytutu Historycznego >>
- dyskusja w języku polskim
Wspomnienia Tadeusza Neumana to wśród relacji wojennych pozycja wyjątkowa. Autor, jak i cała zasymilowana rodzina Neumanów-Goldfederów, należał do wyższych sfer II RP pod względem finansowym, towarzyskim, obyczajowym. Z perspektywy zamożnego inteligenta Tadeusz Neuman opisuje w pamiętniku wojenną codzienność. Choć wiemy, że przeżył (swoje wspomnienia spisuje z dystansu, w 1947 roku), wartka narracja trzyma nas w napięciu – sprawia, że wprost nie sposób przerwać rozpoczętej lektury.
"[…] patrząc się przez okno, zauważyliśmy kilku mężczyzn, którzy robili wrażenie, że idą w kierunku naszej furtki. W mgnieniu oka zorientowaliśmy się z Zuzią, że to coś niedobrego. Chciałem wyskoczyć z domu przez okienko w łazience, ale tam już się ukazała jakaś sylwetka męska. Wtedy Zuzia zdecydowanym głosem powiedziała mi te kilka słów, które były ostatnimi słowami, które od niej usłyszałem: «Schowaj się na strychu, a ja to załatwię»".
(fragment pamiętnika)
Franciszek Bojańczyk – studiował historię i hebraistykę w Warszawie, Pradze i Tel Awiwie. Jako przewodnik i pilot oprowadzał po Izraelu, Skandynawii i USA. Współpracował m.in. z Muzeum POLIN, Fundacją Taubego i Forum Dialogu, a teraz kieruje działem projektów kulturalnych i komunikacji w Żydowskim Instytucie Historycznym imienia Emanuela Ringelbluma. Prawnuk Tadeusza Neumana.
Urszula Rybicka – publicystka, edukatorka i założycielka Fundacji Żydoteka. Prowadzi wykłady, warsztaty i spotkania poświęcone historii i kulturze Żydów. Na co dzień prowadzi Żydotekę, która przybliża polskim czytelnikom bogactwo żydowskiej literatury. Urszula Rybicka jest także autorką strony Żydowski Wrocław opowiadającej o historii wrocławskich Żydów – w 2021 roku projekt ten realizowała w ramach stypendium Prezydenta Wrocławia. Została także uhonorowana wyróżnieniem w konkursie Nagroda POLIN 2021.