Spotkanie
11.05.2022 - online

Czytelnia POLIN online: Tadeusz Neuman "Oficjalnie nie figuruję"

Okładka pamiętnika Tadeusza Neumana "Oficjalnie nie figuruję". Na niej trzy archiwalne zdjęcia autora.
fot. mat. prasowe

Zapraszamy na rozmowę na temat książki zatytułowanej "Oficjalnie nie figuruję". Z Franciszkiem Bojańczykiem, prawnukiem autora pamiętników z lat 1939-1945, rozmawiać będzie twórczyni Żydoteki, Urszula Rybicka. Książka ukazała się nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego. 

Wspomnienia Tadeusza Neumana to wśród relacji wojennych pozycja wyjątkowa. Autor, jak i cała zasymilowana rodzina Neumanów-Goldfederów, należał do wyższych sfer II RP pod względem finansowym, towarzyskim, obyczajowym. Z perspektywy zamożnego inteligenta Tadeusz Neuman opisuje w pamiętniku wojenną codzienność. Choć wiemy, że przeżył (swoje wspomnienia spisuje z dystansu, w 1947 roku), wartka narracja trzyma nas w napięciu – sprawia, że wprost nie sposób przerwać rozpoczętej lektury.

"[…] patrząc się przez okno, zauważyliśmy kilku mężczyzn, którzy robili wrażenie, że idą w kierunku naszej furtki. W mgnieniu oka zorientowaliśmy się z Zuzią, że to coś niedobrego. Chciałem wyskoczyć z domu przez okienko w łazience, ale tam już się ukazała jakaś sylwetka męska. Wtedy Zuzia zdecydowanym głosem powiedziała mi te kilka słów, które były ostatnimi słowami, które od niej usłyszałem: «Schowaj się na strychu, a ja to załatwię»".

(fragment pamiętnika)

Franciszek Bojańczyk – studiował historię i hebraistykę w Warszawie, Pradze i Tel Awiwie. Jako przewodnik i pilot oprowadzał po Izraelu, Skandynawii i USA. Współpracował m.in. z Muzeum POLIN, Fundacją Taubego i Forum Dialogu, a teraz kieruje działem projektów kulturalnych i komunikacji w Żydowskim Instytucie Historycznym imienia Emanuela Ringelbluma. Prawnuk Tadeusza Neumana.

Urszula Rybicka – publicystka, edukatorka i założycielka Fundacji Żydoteka. Prowadzi wykłady, warsztaty i spotkania poświęcone historii i kulturze Żydów. Na co dzień prowadzi Żydotekę, która przybliża polskim czytelnikom bogactwo żydowskiej literatury. Urszula Rybicka jest także autorką strony Żydowski Wrocław opowiadającej o historii wrocławskich Żydów – w 2021 roku projekt ten realizowała w ramach stypendium Prezydenta Wrocławia. Została także uhonorowana wyróżnieniem w konkursie Nagroda POLIN 2021.