Spotkanie
19.10.2022 - online

Czytelnia POLIN online: Wezwanie do widzenia – "Wilhelm Sasnal. Tytuł niepodany [Taki pejzaż]"

Okładka książki "Wilhelm Sasnal. Tytuł niepodany [Taki pejzaż]".
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Wilhelm Sasnal. Tytuł niepodany [Taki pejzaż]". Z Joanną Tokarską-Bakir, Luizą Nader i Adamem Szymczykiem rozmawiać będzie Paulina Małochleb. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Wystawę Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN obejrzało prawie 80 tysięcy osób. Co powoduje, że prace jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich artystów współczesnych, dotykające powidoków polsko-żydowskiej historii, przyciągają tak wielu ludzi?

Odpowiedzi można poszukać w artykułach historyków, badaczek, dziennikarek i aktywistów, zebranych w tomie "Wilhelm Sasnal. Tytuł niepodany [Taki pejzaż]". Większość z tekstów ukazuje się w druku po raz pierwszy, część nie była dotychczas tłumaczona na język polski. Dotyczą one jednak nie tylko obrazów Sasnala, lecz poruszają problemy rasowe, relacje polsko-żydowskie, ale i szersze wzorce kulturowe czy społeczne wyrządzające krzywdę innym. Mówią o granicach zła, które stało się udziałem "wielu różnych osób".

Joanna Tokarska-Bakir – antropolożka kultury, profesor nauk humanistycznych, nauczycielka akademicka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i pracowniczka Instytutu Slawistyki PAN. Zajmuje się m.in. antropologią religii, kultami ludowymi, pielgrzymkami, kulturą ponowoczesną, tybetologią, polską religijnością ludową, stosunkiem Polaków do Żydów oraz Zagładą Żydów.

Luiza Nader – krytyczka i historyczka sztuki. Wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną. Jej badania koncentrują się na sztuce nowoczesnej, awangardowej i neoawangardowej, związkach wydarzeń granicznych z polem kulturowym, relacjach sztuki i Holokaustu. Inspiruje się teoriami afektu, traumy, pamięci, archiwum, koncepcjami związanymi ze "zwrotem materialnym" oraz humanistyką i etyką afirmatywną.

Adam Szymczyk – krytyk sztuki i kurator. Dyrektor artystyczny festiwalu Documenta 14 w Kassel i Berlin Biennale 2008; dyrektor i główny kurator Kunsthalle Basel w latach 2003-2014. W 1997 roku wraz z Wiesławem Borowskim, Joanną Mytkowską i Andrzejem Przywarą powołał Fundację Galerii Foksal w Warszawie. W 2016 roku znalazł się na drugim miejscu listy najbardziej wpływowych kuratorów świata sztuki prowadzonej przez magazyn "ArtReview".

Paulina Małochleb – krytyczka, badaczka literatury i blogerka. Sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Publikuje w czasopismach papierowych i internetowych – "Przekroju", "Krytyce Politycznej", "Gazecie Wyborczej", "Odrze", "Małym Formacie", "Nowych Książkach", "Polonistyce" i "Charakterach". Jurorka Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w Łodzi i Nagrody Literackiej w Bydgoszczy Strzała Łuczniczki.