Spotkanie
6.10.2020

Czytelnia POLIN online: Żona pianisty. Halina Szpilman w rozmowie z Filipem Mazurczakiem

na żółto białym tle okładka książki "Żona pianisty. Halina Szpilman w rozmowie z Filipem Mazurczakiem" obok logo Muzeum POLIN i napis "Czytelnia POLIN, z Z Andrzejem Szpilmanem i Filipem Mazurczakiem rozmawia Katarzyna Borowiecka"
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Czytelnia POLIN z Andrzejem Szpilmanem i Filipem Mazurczakiem rozmawiać będzie Katarzyna Borowiecka.

Świat nie może zapomnieć o ich historii. Halina i Władysław Szpilmanowie. Ona była córką polskiego rewolucjonisty, właśnie rozpoczęła studia medyczne. On, syn zasymilowanych Żydów, był uznanym pianistą. Po raz pierwszy spotkali się w 1948 r. na dansingu w Krynicy. Nie zamienili wtedy ze sobą ani słowa. Kiedy zobaczyli się rok później w tym samym miejscu, on był już pewien, że powinna zostać jego żoną. Dzieliły ich pochodzenie, wiek, doświadczenia wojenne. Połączyła wielka miłość. Jak silna jest w człowieku wola przetrwania? Czy sztuka może pomóc przeżyć koszmar okupacji? Jak bardzo wojna zmienia ludzi? Ile można poświęcić dla miłości? Ostatnia rozmowa, której przed śmiercią udzieliła Halina Szpilman, pokazuje nie tylko prywatne życie jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, ale także historię jego żony, wybitnej lekarki, zaangażowanej działaczki, kobiety walczącej o prawa człowieka. Intymna opowieść o życiu pełnym pasji, muzyki i miłości.

Jej ojciec, Józef Grzecznarowski, był towarzyszem Piłsudskiego w walce o niepodległość, jej mąż, Władysław Szpilman, był znanym kompozytorem i pianistą. Dużo o nich we wspomnieniach Haliny Szpilmanowej. Ale najwięcej dowiadujemy się o trzeciej ważnej postaci - o samej Autorce. Była świetnym lekarzem, znakomitym diagnostą, ukochaną przez pacjentów. Osobą wyjątkowo ciepłą i życzliwą ludziom, o wszechstronnych zainteresowaniach. Rzadko spotykany wdzięk i urok.
Marian Turski, publicysta, kierownik działu historycznego tygodnika „Polityka”

W rozmowie Filipa Mazurczaka Halina Szpilman jest nie tylko żoną tytułowego pianisty z filmu Romana Polańskiego, ale także autonomicznym świadkiem historii.
Ta książka jest jak dobra muzyka. Zaskakuje, chwyta za serce, daje nadzieję.

Łukasz Maciejewski, dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny
 

Filip Mazurczak - tłumacz, dziennikarz i historyk. Jego artykuły popularne oraz naukowe ukazywały się na łamach m.in. "First Things", "The Catholic World Report", "The Oral History Review", "Polin: Studies in Polish Jewry" oraz "Tygodnika Powszechnego" 

Andrzej Szpilman - kompozytor, producent muzyczny, lekarz stomatolog. Syn Haliny i Władysława Szpilmanów.

Katarzyna Borowiecka - dziennikarka radiowa i telewizyjna. Zajmuje się kulturą - literaturą, filmem, serialami.