Spotkanie
15.11.2024

Czytelnia POLIN: Paweł Smoleński. Zawód: reporter

Paweł Smoleński.
Paweł Smoleński. Fot. A. Liminowicz

O Pawle Smoleńskim – dziennikarzu, pisarzu, przyjacielu, rozmawiać będą Aleksandra Boćkowska, Wojciech Jagielski i Jarosław Mikołajewski. Rozmowę poprowadzi Jakub Halcewicz.

  • 15 listopada 2024 (piątek), godz. 18:00
  • Spotkanie w holu głównym
  • Dyskusja w języku polskim

Paweł Smoleński (1959–2023) – reporter, publicysta, od 1989 roku pracował jako dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor książek "Pokolenie kryzysu", "«Gazeta Wyborcza» – lustro demokracji", "Salon patriotów", "Pochówek dla rezuna", "Irak. Piekło w raju", "Izrael już nie frunie", "Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie" (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), "Balagan. Alfabet izraelski", "Oczy zasypane piaskiem”, „Szcze ne wmerła i nie umrze” (wywiad rzeka z Jurijem Andruchowyczem), "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie", "Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew", "Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk" (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), "Syrop z piołunu. Wygnani w akcji «Wisła»", "Królowe Mogadiszu", "Wnuki Jozuego" oraz "Czerwony śnieg na Etnie" (wraz z Jarosławem Mikołajewskim).

Za "Izrael już nie frunie" otrzymał w 2006 roku Nagrodę im. Beaty Pawlak. Za "Syrop z piołunu" był w 2018 roku nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, a za "Czerwony śnieg na Etnie" do nagrody czytelników miesięcznika "Kraków i Świat" w konkursie "Portrety". Jest także laureatem Nagrody im. Kurta Schorka, Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego, nagrody lwowskiego czasopisma "Ji" – najważniejszego ukraińskiego pisma kulturoznawczego, oraz Premio Kapuściński przyznawanej przez Włoskie Towarzystwo Geograficzne, Festival della Letteratura di Viaggio oraz rodzinę Ryszarda Kapuścińskiego.

Aleksandra Boćkowska – dziennikarka, redaktorka, reporterka. Współpracuje m.in. z "Dwutygodnikiem", "Wysokimi Obcasami Extra" i "Vogue".  Autorka książek m.in "Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL" i "Można wybierać. 4 czerwca 1989" oraz zbioru rozmów "To wszystko nie robi się samo".

Wojciech Jagielski – dziennikarz, reportażysta i pisarz. Przez prawie dwadzieścia lat pisał dla "Gazety Wyborczej". Pracuje w Polskiej Agencji Prasowej i jest członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego". Współpracuje z BBC oraz "Le Monde". Jest byłym korespondentem wojennym. Przez lata wraz z fotografem Krzysztofem Millerem jeździli w rejony konfliktów zbrojnych. Autor m.inn. "Dobre miejsce do umierania", "Wypalenie trwa" czy "Strona świata. Reporter o świecie, który gwałtownie się zmienia".

Jarosław Mikołajewski – poeta, eseista, reportażysta, tłumacz, autor książek dla dzieci, od niedawna również dramaturg. Wydał kilkanaście książek poetyckich, kilka książek reporterskich i eseistycznych. Wraz z Pawłem Smoleńskim napisał "Czerwony śnieg na Etnie" (nominacja do nagrody czytelników miesięcznika "Kraków i Świat" w konkursie "Portrety"). Jest także cenionym tłumaczem z języka włoskiego.

Jakub Halcewicz – dziennikarz i działacz społeczny. W latach 2016–2023 redaktor naczelny serwisu Więź.pl, obecnie pracuje w tygodniku "Polityka". Był redaktorem "Przeglądu Powszechnego", "Gazety Wyborczej", "W Punkt" i MamPrawoWiedziec.pl, sekretarzem redakcji Culture.pl, publikował m.in. w "Newsweeku", "Press", "Rzeczpospolitej", "Tygodniku Powszechnym" i "Znaku." Działał na rzecz dobrych relacji polsko-litewskich.

Orlen - mecenas muzeum