Spotkanie
13.12.2023

Czytelnia POLIN: Piotr Pytlakowski "Strefa niepamięci"

Okładka książki "Strefa niepamięci" Piotra Pytlakowskiego.
fot. materiały wydawcy

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Strefa niepamięci". Z Piotrem Pytlakowskim rozmawiać będzie Justyna Sobolewska. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora.

  • 13 grudnia 2023 (środa), godz. 18.00
  • spotkanie stacjonarne
  • dyskusja w języku polskim

Autor wyrusza na wyprawę po wschodnim Mazowszu i Podlasiu, miastach i miasteczkach "szlaku śmierci", gdzie w 1941 roku doszło do rzezi mieszkańców, tych żydowskich przez tych polskich. Gnali swoich sąsiadów uliczkami, gwałcili kobiety, zdzierali suknie, swetry i buty, aby nic się nie zmarnowało. Bo zbrodni towarzyszył rabunek. Sprawcy wyrywali sobie z rąk co cenniejsze dobra. Przykrywali się pierzynami jeszcze ciepłymi po poprzednich właścicielach, wzuwali zdobyczne obuwie, stroili się w futra. Żydowskie połowy miasteczek, place, domy, sklepy i warsztaty nagle straciły właścicieli. Opuszczone posesje, przeważnie w centrach, przy głównych rynkach, atrakcyjnie zlokalizowane, szybko przejęli Polacy. Jak dzisiaj wygląda życie w miejscach mordu i grabieży. Jak cudze stało się nasze? Jak działają mechanizmy pamięci, które pozwoliły wyprzeć w niepamięć żydowską przeszłość?


Czytaj o Zagładzie Żydów na Kresach Wschodnich na portalu Polscy Sprawiedliwi →


Piotr Pytlakowski – autor i współautor ponad dwudziestu książek (m.in. "Republika MSW", "Czekając na kata", "Szkoła Szpiegów", "Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych", "Ich matki, nasi ojcowie"), wielu reportaży telewizyjnych, scenarzysta (serial dokumentalny "Alfabet mafii", serial fabularny "Odwróceni"). Laureat wielu nagród dziennikarskich, w tym nagrody "Polski Pulitzer" za 1999 rok w kategorii dziennikarstwo śledcze. Od 1997 roku dziennikarz tygodnika "Polityka".

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka tygodnika "Polityka".