Relacja audio: Płoccy wypędzeni. Marzec ‘68 - Czytelnia POLIN
Spotkanie z cyklu Czytelnia POLIN, poświęcone książce "Płoccy wypędzeni. Marzec ’68" Rafała Kowalskiego. Tłem książki są wydarzenia z marca 1968 r. Wśród wyjeżdżających były osoby związane z Płockiem - ludzie, który urodzili się w tym mieście lub przyszli tam na świat ich rodzice.
Wysłuchaj nagrania ze spotkania (12.09.2018):
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Horteksu, naukowiec w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku… Wśród trzynastu tysięcy obywateli polskich, zmuszonych do zrzeczenia się obywatelstwa i opuszczenia swojej ojczyzny w wyniku kampanii antysemickiej 1968 roku były osoby związane z Płockiem.
"Wyjeżdżając, zostawiałam ukochany Płock, mojego chłopaka, przyjaciół i znajomych. Klub Marabut, gdzie można było potańczyć rock’n’rolla, restaurację Petropol, knajpę Słoneczko z widokiem na Wisłę ze skarpy, kino Przedwiośnie, kawiarnię Empik. Z jednej strony, patrząc na to, jak ułożyło mi się życie w USA, mogę być niesamowicie wdzięczna, że wyrzucono nas z Polski. Z drugiej, gdyby Płock i Polska nic mnie nie obchodziły, nie niepokoiłabym się sytuacją w tym kraju, nacjonalistyczną polityką. I nie utrzymywałabym kontaktów z ludźmi pochodzącymi z mojego rodzinnego miasta".
Rafał Kowalski – zastępca kierownika w płockim Muzeum Żydów Mazowieckich, autor m.in. książki „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” i twórca scenariusza sztuki teatralnej "Czarne czereśnie" – ze swoimi bohaterami wraca do wydarzeń sprzed pięćdziesięciu lat.
Książka ukazała się w tym roku nakładem Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Spotkanie z autorem poprowadzi Anna Wacławik-Orpik z radia TOK FM.