Spotkanie
30.10.2017

Relacja audio: Premiera najnowszej książki Anny Bikont - Czytelnia POLIN

Okładka książki Anny Bikont "Sendlerowa w ukryciu".
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Najnowsza książka Anny Bikont "Sendlerowa. W ukryciu." to opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci. W ramach jej premiery w Muzeum POLIN odbędzie się rozmowa prof. Barbary Engelking z Autorką. Podczas spotkania fragmenty książki przeczyta Robert Więckiewicz.

Anna Bikont opowiedziała kilkanaście skrupulatnie udokumentowanych historii osób, głównie kobiet, dla których od lata 1942 roku do końca okupacji nie było sprawy ważniejszej niż to, aby przed nieuchronną śmiercią ocalić choćby garstkę – kilkaset? kilka tysięcy? – dzieci z warszawskiego getta. W tym gronie Sprawiedliwych, co dzień narażających życie swoje i swoich bliskich, energią i talentem organizacyjnym wyróżniła się Irena Sendlerowa, i to z jej imieniem zrosła się nasza wiara w człowieka, w ludzką prawość i zdolność do poświęcenia. 
 
Wszelako w tych opowieściach jest jeszcze drugi plan, zwykle bezimienny, ale nie mniej przez to wiarygodny. To relacje o ludziach, którzy robili wszystko, aby zniszczyć to dzieło poświęcenia i aby dzieci, ich polskich opiekunów i ich kryjówki zdradzić gestapowcom czy niemieckim żandarmom, wydać na śmierć za pieniądze, ze strachu albo z czystej, bezinteresownej nienawiści, a nawet dla zabawy. Oni to zasiali w nas i utrwalili pogardę dla człowieka, przekonanie o ludzkiej zdolności do czynów okrutnych i podłych. 
 
Współorganizator: Wydawnictwo Czarne