Spotkanie
27.09.2023

Czytelnia POLIN: "Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz"

Na okładce książki dwa czarno-białe zdjęcia Günthera Niethammera. Poniżej nazwiska autorów i tytuł książki "Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz".
fot. materiały prasowe

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz". Z autorami – Beatą Dżon-Ozimek i Michałem Olszewskim – rozmawiać będzie Maja Kuczmińska. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. 

  • 27 września 2023 (środa), godz. 18.00
  • hol główny
  • dyskusja w języku polskim

Wrażliwy, wykształcony, uważny – Günther Niethammer od dziecka interesuje się ptakami. Żyje w dostatku, kocha przyrodę i polowania. Skoncentrowany na swojej karierze szybko awansuje do elity niemieckich naukowców. 

Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, dołączając do szeregu naukowców, którzy świetnie układają się z hitlerowcami. Zgłasza się do NSDAP, po wybuchu wojny chce służyć w armii. Trafia jednak jako wartownik do KL Auschwitz. Mimo że mógłby być bezcennym świadkiem, po wojnie milczy jak grób.    

Jak to możliwe, że wrażliwy intelektualista nie dostrzega tragedii dziejącej się za drutami obozu? Co sprawia, że można prowadzić obserwacje ptaków z masową zagładą za plecami? Dlaczego po wojnie nie powie na ten temat ani słowa?

Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski badają biografię Günthera Niethammera, a wraz nim – polskich więźniów i niemieckich naukowców, ukazując losy bohaterów, konformistów i zbrodniarzy. Ptaki krzyczą nieustannie to również historyczne śledztwo w sprawie nauki, która idzie na służbę morderców.

"Wstrząsająca i ważna książka. Autorzy rzucają światło na życie i pracę znanego ornitologa Günthera Niethammera. Ceniony naukowiec bez wahania i bez zastrzeżeń daje się wciągnąć w narodowosocjalistyczny aparat terroru, gotowy jest nawet służyć jako strażnik w Auschwitz, gdzie jak gdyby nigdy nic kontynuuje badania ornitologiczne. Nie był przy tym odosobnionym przypadkiem – podobnie jak on postąpiło wielu niemieckich i austriackich badaczy".

Martin Pollack

Beata Dżon-Ozimek – publicystka, dziennikarka, współautorka filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Przez osiem lat pracowała jako korespondentka z Austrii. Współpracuje z tygodnikami "Przegląd" i "Angora", publikowała także m.in. w "Gazecie Wyborczej" i "Focusie Historia". Autorka przekładu autobiograficznej książki Krystyny Chiger "Dziewczynka w zielonym sweterku", za który otrzymała nagrodę klubu młodych historyków miasta Lwowa, oraz współautorka (wraz z Michałem Olszewskim) książki "Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz". 

Michał Olszewski – pisarz, reporter, publicysta. Autor m.in. książek "#Upał", "Do Amsterdamu", "Chwalcie łąki umajone", "Low-tech" i "Zapiski na biletach" oraz współautor (wraz z Beatą Dżon-Ozimek) książki "Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz." Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży "Najlepsze buty na świecie". Redaktor naczelny krakowskiego wydania "Gazety Wyborczej". W wolnych chwilach ogląda ptaki.

Maja Kuczmińska – od zawsze związana z rynkiem wydawniczym, pracowała wiele lat w "Gazecie Wyborczej" i "Tygodniku Powszechnym". Absolwentka Szkoły Liderów PAFW. Autorka akcji "Ksiądz Boniecki ma głos w moim domu". W czasie wolnym prowadzi rejsy morskie. Matka, żona, przyjaciółka.