Spotkanie
9.05.2018

Relacja audio: Rok 1968. Czasy nadchodzą nowe - Czytelnia POLIN

Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz
fot. Dawid Żuchowicz / Agora SA

Książce "Rok 1968. Czasy nadchodzą nowe" poświęciliśmy kolejne spotkanie w ramach cyklu "Czytelnia POLIN". W dyskusji wzięli udział autorzy książki – Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz. Spotkanie poprowadził dziennikarz i reporter "Gazety Wyborczej" i "Dużego Formatu" Włodzimierz Nowak. 

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (9.05.2018):

 

"Rok 1968" to wielka reporterska opowieść o 1968 roku pary czołowych polskich reporterów, Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza. Znane i nieodkryte historie z Polski i ze świata opowiedziane z perspektywy ludzi, na których życiu odcisnęły piętno wydarzenia '68. Autorskie teksty ilustrują fragmenty archiwalnych materiałów prasowych, raportów, oficjalnych wypowiedzi polityków i ważnych postaci tamtego czasu. Książka ukazała się 14 marca nakładem Wydawnictwa Agora.

Rok 1968

Wśród zawartych w książce historii znalazły się między innymi:

  • Desant z Ameryki. Para nastolatków przyjeżdża z okolic San Francisco do Gliwic. Gliwicki dziadek chce, żeby rodzeństwo ucywilizowało się z dala od demoralizującego ruchu hippisowskiego. Niestety, mieszkanie dziadka staje się centrum wolnościowej rewolty obserwowanej z przerażeniem przez milicję.
  • Morderstwo w Jicinie. Podczas operacji Dunaj  ( inwazja wojsk układu warszawskiego na Czechosłowację ) , pijany polski żołnierz zabija dwie przypadkowe osoby. Władze postanawiają zatuszować incydent.
  • Dziennikarze i reżim. Jak Gomułka podzielił środowisko dziennikarzy. Jak powstawały teksty  na zamówienie. Kto się oparł kłamstwu, kto uwierzył.
  • "Cisi i gęgacze". Opera  domowa, która zmieniła Polskę.
  • Burza  w  Sosnowcu czyli propaganda marcowa w mieście nieoczywistym. Większość mieszkańców nie wierzy w propagandę. Miasto ma inne kłopoty. A  potem okazuje się, że brakuje kilkudziesięciu osób kluczowych dla  życia miasta.
  • Roman Polański kręci  Dziecko Rosemary.  Ten film nie mógł powstać w innym czasie.
  • Spływamy!. Historia dramatycznej ucieczki z PRL przez Bałtyk. Jak 11 osobowa rodzina dopłynęła do Danii.
  • Wiec 8 marca na Krakowskim Przedmieściu: zwykli studenci vs zwykli ubecy. Życie przed i po marcu.
  • Rodzina Krakowskich. Tata Józef zakładał bezpiekę i studio filmowe Kamera. Syn w 68 stracił polski paszport. W Hollywood.
  • Krzysztof S. u Beatlesów.  Biały Album: koniec epoki.

Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Agora.


"To wstrząsająca książka o wyjątkowym roku. Ważna i potrzebna jak nigdy dotąd. Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz mówią nam o historiach zaledwie sprzed pół wieku, których nie znaliśmy. Przypominają też sprawy, o których nie pamiętamy. Albo nie chcemy pamiętać".

Magdalena Grzebałkowska, reporterka

"Co łączy „Dziecko Rosemary” z mecenasem Berem Rozencwajgiem i Władysławem Gomułką? Pozornie nic poza datą – 1968 rokiem. Dwoje wybitnych reportażystów Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz zabiera nas w podróż 50 lat wstecz. Zbierają okruchy życia jak rozsypane puzzle, opisują znane i nieznane postacie, wydarzenia, by pokazać ówczesny świat z nieoczywistej strony. Wartka narracja, świetny język i pasjonujące wątki historyczne układają się miejscami w barwny, miejscami posępny obraz".

Marcin Zaremba, historyk