Spotkanie
4.12.2024

Czytelnia POLIN: Słonimski. Heretyk na ambonie

Okładka książki Joanny Kuciel-Frydryszak "Słonimski. Heretyk na ambonie".
fot. Wydawnictwo Marginesy

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Słonimski. Heretyk na ambonie". Z autorką Joanną Kuciel-Frydryszak rozmawiać będzie Katarzyna Kasia. Fragmenty książki, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy, przeczyta Marcin Januszkiewicz.

  • 4 grudnia 2024 (środa), godz. 18:00
  • Spotkanie stacjonarne
  • Dyskusja w języku polskim

Tadeusz Konwicki, któremu Antoni Słonimski zapisał w spadku telewizor Sony, nie był zdziwiony, gdy podczas pogrzebu trumna z ciałem przyjaciela nie zmieściła się do grobu i trzeba było poszerzać dół.

"Był większy, niż przewidywały normy. Ale ja o tym wiedziałem" – stwierdził Konwicki.

Słonimski nie tylko nie zmieścił się w grobie, ale też zawsze wykraczał poza wszelkie próby szufladkowania go i etykietowania, a było tych prób mnóstwo: liberał, pacyfista, antyklerykał, Żyd i mason, wychowawca liberalnej inteligencji, ikona opozycji, guru różowego salonu.

Joanna Kuciel-Frydryszak pokazuje, że Słonimski wymykał się tym klasyfikacjom, a jego osobowość fascynowała właśnie dzięki wewnętrznym sprzecznościom.

Nade wszystko był wybitnym poetą, członkiem słynnego poetyckiego ugrupowania Skamander, niedościgłym felietonistą "Wiadomości Literackich", "Tygodnika Powszechnego" czy "Szpilek", dramaturgiem i satyrykiem. Również autorytetem dla rodzącej się w PRL-u demokratycznej opozycji, "Polakiem maniakalnym", jak pisał o sobie.

Zwalczał i wyśmiewał nacjonalizm i ksenofobię, za co płacił wysoką cenę – jak wtedy, gdy w warszawskiej kawiarni młody poeta o narodowych poglądach uderzył Słonimskiego w twarz, czy w 1968 roku, kiedy Władysław Gomułka zaatakował go w swoim słynnym przemówieniu.

Nie doczekał końca PRL-u, ale go przeczuwał. Pisał:

"Polska to taki dziwny kraj, w którym wszystko jest możliwe, nawet zmiany na lepsze".

Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka cenionej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny "Iłła" (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, oraz bestsellerowej książki "Służące do wszystkiego" (Marginesy 2018), która znalazła się na liście dziesięciu najważniejszych książek 2018 roku dwumiesięcznika "Książki. Magazyn do Czytania" i dostała nominację do Nagrody Historycznej "Polityki" oraz Nagrody "Newsweeka" im. T. Torańskiej. Jej książka "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" (Marginesy 2023) ukazała się w nakładzie 300 tysięcy egzemplarzy. Jesienią 2023 roku otrzymała tytuł Wrocławianki Roku 2023 w kategorii: twórczyni.

Katarzyna Kasia – filozofka, wykładowczyni akademicka, publicystka i dziennikarka radiowo-telewizyjna; doktor nauk filozoficznych. W Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prowadzi zajęcia z historii filozofii, estetyki i filozofii kultury. Prowadzi też zajęcia w Akademii Teatralnej w Warszawie. Stała publicystka "Kultury Liberalnej". W Telewizji Polskiej, wraz z Grzegorzem Markowskim, prowadzi program "Kwiatki polskie" oraz, wraz z Jerzym Bralczykiem, program "Jak to się mówi?, czyli Kasia u Bralczyka". Razem z Grzegorzem Markowskim jest również prowadzącą program Nowy świt, który jest emitowany w internetowym radiu Nowy Świat.

Marcin Januszkiewicz – aktor, piosenkarz, autor tekstów piosenek i kompozytor.

Orlen - mecenas muzeum