Spotkanie
9.07.2018

Relacja audio: spotkanie autorskie "Dziewczynka z walizki" - Czytelnia POLIN

Spotkanie autorskie promujące książkę " Dziewczynka z walizki" Davida Serrano Blanquera. Spotkanie poprowadził dr August Grabski z Muzeum Getta Warszawskiego.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (9.07.2018):

"Dziewczynka z walizki" to wzruszająca historia dwóch sióstr rozdzielonych przez wojnę. Giza, półtoraroczne żydowskie dziecko, zostaje wyniesiona z warszawskiego getta w pielęgniarskiej walizce i trafia do rodziny Danuty Gałkowej (z domu Ślązak), gdzie przez kilka lat uchodzi za jej starszą siostrę. Rodzice Gizy giną w Treblince i Oświęcimiu. Po wojnie dziewczynka zostaje oddana dalszym krewnym, z którymi ucieka do Urugwaju. Kontakt między Gizą a Danutą ulega zerwaniu. Giza pozostaje nieświadoma swojej przeszłości i tego, że Danuta próbuje ją odnaleźć. Po 65 latach wreszcie udaje im się ponownie spotkać.

Giza narodziła się dwa razy. Pierwszy raz wydała ją na świat matka. Drugi raz przyszła na świat, gdy wynoszono ją w walizce. Choć miała tylko półtora roku, nie wydała z siebie głosu, gdy mijali strażnika przy bramie getta.

Giza mieszka w Urugwaju, prowadzi własną firmę, ma męża i dwie córki (starszą koniecznie chciała nazwać Stefania). Danuta, starsza o 16 lat, mieszka w Polsce. Ma jedno życzenie: odnaleźć siostrzyczkę, z którą rozdzieliła ją wojna.

Rozmowa tłumaczona była z języka hiszpańskiego na język polski.

Organizatorzy spotkania: Wydawnictwo Bellona i Muzeum POLIN