Spotkanie
29.05.2017

Relacja audio: Spotkanie wokół książki "Pędzę jak dziki tapir. Bartoszewski w 93 odsłonach" - Czytelnia POLIN

Władysław Bartoszewski
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Pędzę jak dziki tapir” Marka Zająca. To nowy, zaskakujący portret Władysława Bartoszewskiego.

Wysłuchaj relacji audio ze spotkania >>

Od rana do wieczora był w permanentnym biegu, jeszcze kończąc pracę i wsiadając do samochodu, Profesor popędzał swego kierowcę:

- Panie Andrzeju, pędzimy jak dzikie tapiry!

Do współpracowników zaś pokrzykiwał:

- Zachowajcie czujność klasową! Trzymajcie się, za co możecie! Róbcie, jak uważacie i uważajcie, jak robicie!

Żył 93 lata (1922-2015). Nie sposób tu wymienić wszystkich jego honorowych tytułów, odznaczeń, książek i stanowisk politycznych. Był więziony w Auschwitz, w czasie wojny walczył w AK i pomagał Żydom, następnie stał się architektem dialogu polsko-niemieckiego. I nieustannie trzymały się go żarty.

Marek Zając, znany dziennikarz i współpracownik Władysława Bartoszewskiego, w 93 anegdotach odsłania jego intrygujące oblicze i inspirującą osobowość. Angela Merkel, Colin Powell, Jan Paweł II - wielu bohaterów tej książki dobrze znamy, jednak jeszcze nigdy ich spotkania z Profesorem nie zostały przedstawione w tak barwny sposób.

Każdy z obrazków to kolorowy kamyczek mozaiki składającej się na portret człowieka, który zmienił postrzeganie Polski w świecie.

W rozmowie prowadzonej przez dziennikarkę Katarzynę Montgomery weźmie udział Autor książki oraz pisarz Michał Komar.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo WAM.