Czytelnia POLIN: "Wierny własnemu rozdarciu. Problematyka tożsamościowa w twórczości Artura Sandauera"
W ostatniej tegorocznej Czytelni POLIN zapraszamy na rozmowę o książce "Wierny własnemu rozdarciu. Problematyka tożsamościowa w twórczości Artura Sandauera". Z Justyną Koszarską-Szulc rozmawiać będzie Jacek Leociak. Książka ukazała się nakładem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
- 11 grudnia 2024 (środa), godz. 18:00
- Spotkanie w holu głównym
- Dyskusja w języku polskim
"Wierny własnemu rozdarciu" to nietypowa biografia uczonego, pisarza, krytyka, tłumacza, człowieka pogranicza, jakim był Artur Sandauer. To przebiegająca w zgodzie z chronologią życia krytyka próba opisania przeobrażeń, jakim ulegała jego samoświadomość. Przeobrażeń udokumentowanych w jego różnogatunkowej twórczości potraktowanej jako zbiór tekstów autobiograficznych. Jednocześnie jest to pierwsza próba możliwie pełnego opowiedzenia o działalności twórczej Sandauera, którą należy widzieć nie wyłącznie na tle literatury, kultury i historii polskiej, ale także w kontekście nieodłącznie z nią splecionej kultury polskich Żydów. Ten dziwaczny, pełen ambiwalencji splot, te dwie historie i kultury, które płynęły jednocześnie, choć przeważnie różnymi nurtami, zrodziły postaci takie jak Sandauer: rozdwojone w sobie i rozdarte. Postaci, które w Polsce po Zagładzie pozostawały boleśnie samotne i niejednoznaczne, a przez swoje wyobcowanie – jeszcze bardziej twórcze.
Współorganizatorem spotkania jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
Justyna Koszarska-Szulc – kuratorka i badaczka, członkini Zespołu Badań nad Literaturą Zagłady w IBL PAN. W 2022 roku obroniła doktorat w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 2020–2021 stypendystka The Rothschild Foundation Hanadiv Europe i Memorial Foundation for Jewish Culture. Wspólnie z Natalią Romik była kuratorką wystaw "(po)ŻYDOWSKIE... Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata" (2024) oraz "Obcy w domu. Wokół Marca '68" (2018). Pracowała w zespole kuratorskim przygotowującym wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Współpracuje z United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie w ramach projektu "Holocaust Justice Project".
Jacek Leociak – prof. dr hab., kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich PAN, członek założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktor rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały".
Opublikował: "Tekst wobec Zagłady. O relacjach z getta warszawskiego", "Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście" (wspólnie z Barbarą Engelking), "Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji", "Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów", "Spojrzenia na warszawskie getto", "Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie" (książka była nominowana do Nagrody Literackiej Nike), "Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę" (za którą otrzymał Nagrodę Klio w kategorii varsaviana), "Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i Kościele", "Zapraszamy do nieba. O nawróconych zbrodniarzach", "Warszawski trójkąt Zagłady" (wspólnie z Zofią Waślicką-Żmijewską i Arturem Żmijewskim; książka była nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy) oraz "Podziemny Muranów" (z fotografiami Artura Żmijewskiego). Wydał także (wraz z Martą Janczewską) antologię "Archiwum Ringelbluma".
Zajmuje się różnymi formami zapisu doświadczeń granicznych (w tym doświadczenia Zagłady). Razem z Barbarą Engelking przygotował koncepcję galerii "Zagłada" w Muzeum POLIN. Był także pomysłodawcą i współscenarzystą zorganizowanej tam wystawy czasowej "Tu Muranów". W 2019 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Kazimierza Wyki przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.