Spotkanie
21.11.2018

Relacja audio: Świadkowie - premiera albumu w Czytelni POLIN

Świadkowie, Witnesses, Wydawnictwo AGORA, Czytelnia POLIN
fot. WYDAWNICTWO AGORA

Książka Eliego Rubinsteina, dyrektora kanadyjskiego oddziału Marszu Żywych, mówi o ocalonych z Holokaustu i Sprawiedliwych, którzy dzielą się doświadczeniami z młodzieżą.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (21.11.2018):

March of the Living – Marsz Żywych - to program edukacyjny, który gromadzi ocalonych i młodzież z całego świata w drodze z Auschwitz do Birkenau dla uczczenia pamięci o wszystkich ofiarach nazistowskiego ludobójstwa i w sprzeciwie wobec uprzedzeń, nietolerancji oraz nienawiści.

Już od ponad dwudziestu pięciu lat Marsz Żywych gromadzi ocalonych i młodzież z całego świata, zabezpieczając bezpośrednie świadectwa przed zapomnieniem. Podczas wędrówek po Polsce, w której w czasie II wojny światowej nazistowskie Niemcy uwięziły i wymordowały miliony niewinnych ludzi, ci, którzy przeżyli, ci, którzy im w tym pomogli, a także ci, którzy przynieśli im wolność, dzielą się z młodymi ludźmi swoimi wspomnieniami. Po przejściu przez obozy, dawne getta, miasteczka z wymazanymi śladami żydowskich mieszkańców czują się powiązani misja pamięci o tym, co usłyszeli i zobaczyli.

"Opowiadam moją historię, aby kroplą po kropli polepszyć ludzkość" – Pinchas Gutter, ocalały z Holocaustu, uczestnik Marszu Życia. "Oto słowa ocalonego, który spełnia świętą powinność pamiętania, aby brzmiały przez wieczność. To słowa prawdziwe przeznaczone dla wszystkich nas, którzy żyjemy". – odpowiedział Pinkasowi Gutterowi prezydent Barack Obama podczas obchodów 20-lecia Fundacji SHOAH, 7 maja 2014 roku.

Udział w spotkaniu wezmą m.in.:

  • rabin Eli Rubenstein, który zainicjował spotkania uczestników Marszu Żywych z polską młodzieżą oraz spotkania żydowskiej młodzieży z polskimi Sprawiedliwymi,
  • Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska, tłumaczka polskiego przekładu książki,
  • Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau,
  • Aharon Tamir, dyrektor generalny Międzynarodowego Marszu Żywych.

Spotkanie prowadzone w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

 

March of the Living - logo