Spotkanie
31.01.2024

Czytelnia POLIN: "Zeszyt z wierszami z Auschwitz"

Okładka "Zeszytu z wierszami z Auschwitz" / "The Notebook with the Poems from Auschwitz".
fot. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Zeszyt z wierszami z Auschwitz". Z Wandą Witek-Malicką rozmawiać będzie Anna Wacławik. Wiersze przeczyta Magdalena Schejbal. Książka ukazała się nakładem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

  • 31 stycznia 2024 (środa), godz. 18.00
  • spotkanie stacjonarne
  • dyskusja w języku polskim

Polsko-angielsko-szwedzka publikacja zawiera reprint cennego dokumentu – zeszytu, w którym więźniarki obozu Auschwitz II-Birkenau zapisały kilkanaście wierszy powstałych w obozie. Ten szczególny zbiór został stworzony prawdopodobnie w szpitalu obozowym pod koniec 1943 lub na początku 1944 roku.

Zeszyt w szerokie linie na 32 stronach zawiera teksty, spisane różnymi charakterami pisma, 17 wierszy obozowych. Są wśród nich utwory autorstwa m.in. Krystyny Żywulskiej (właściwie Sonia Landau): "Marsz", "Apel", "List do Matki", "Taniec", "Mamo, bądź, zdrowa". To wiersze, które stanowią kanon poezji obozowej z KL Auschwitz.

– Bardzo ważne jest, by nie tracić z oczu tak okoliczności powstania, jak i ocalenia zeszytu. Te wiersze to przede wszystkim świadectwo walki o zachowanie ludzkiej godności w nieludzkim świecie stworzonym przez system SS. Ocalenie zeszytu z kolei to wyraz determinacji i olbrzymiej odwagi – powiedział dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, dr Piotr M. A. Cywiński.

Wanda Witek-Malicka – dr socjologii. Absolwentka studiów podyplomowych "Totalitaryzm – nazizm – Holokaust". Praca doktorska pt. "Strategie przystosowawcze i obronne więźniów KL Auschwitz". W Centrum Badań od 2018 roku. Honorowa członkini Stowarzyszenia Więźniów – Byłych Dzieci Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych. Zainteresowania badawcze: obozowa problematyka społeczno-kulturowa; los najmłodszych więźniów KL Auschwitz; KZ-Syndrom, poobozowa trauma i powrót więźniów do życia na wolności.

Autorka wielu publikacji, m.in. "Dzieci z Auschwitz-Birkenau" (2013); "Społeczny kontekst dziecięcego doświadczenia traumy obozowej" [w:] "Skrwawione dusze", red. A. Bartuś (2015); "Lagerszpracha – narzędzie rekonstrukcji czy kreowania rzeczywistości?" [w:] "Słowa w służbie nienawiści", red. A. Bartuś (2013); "Czy to jest kobieta…? Obraz SS-Aufseherinnen we wspomnieniach Dzieci Oświęcimia" [w:] "O współczesnych praktykach genderyzacji ciała", red. K. Wódz 2014, Katowice.

Magdalena Schejbal – aktorka filmowa i teatralna. Ukończyła PWST we Wrocławiu. Występowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz w Teatrze Na Woli w Warszawie. Od 2008 roku jest w zespole Teatru Ateneum.

Zagrała m.in. w adaptacji powieści Doroty Masłowskiej "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", którą wystawił Teatr Wybrzeże. W 2006 roku wystąpiła w stołecznym Teatrze na Woli w sztuce "Król Lear", w którym zagrała Kordelię, córkę Leara, granego przez Daniela Olbrychskiego. W 2008 została aktorką Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza. W 2010 roku stacja Polsat rozpoczęła emisję serialu "Szpilki na Giewoncie", w którym Magdalena Schejbal zagrała główną bohaterkę Ewę Drawską.

Anna Wacławik − dziennikarka radiowa związana z Radiem TOK FM. Prowadzi cotygodniowy autorski program "Wywiad pogłębiony" oraz − we współpracy z Andą Rottenberg − program o sztuce "Andymateria". Zajmuje się tematyką społeczną, psychologią, sztuką.