Czytelnia POLIN: "Zmierzch filozofii"
Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Zmierzch filozofii". Z Janem Hartmanem rozmawiać będzie Kristof Zorde. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Austeria.
- 7 lutego 2024 (środa), godz. 18.00
- spotkanie stacjonarne
- dyskusja w języku polskim
Każdy, kto ma do czynienia z filozofią, wie, jak szybko wyparowuje jej potężny niegdyś autorytet. Od wielu lat wykłada się filozofię głównie jako naukę historyczną poświęconą swego rodzaju zabytkom kultury, jakimi są "dzieła wielkich filozofów". Mało kto zaś wierzy, że filozofowie wciąż zdolni są naprawdę powiększyć naszą wiedzę – zadanie to niemal w całej rozciągłości powierzamy naukowcom. Nie spodziewamy się już również od filozofów, aby pouczali nas, jak mamy żyć bądź jak powinniśmy się rządzić. Dobrych rad oczekujemy raczej od psychologów, a nauk moralnych od kapłanów (jeśli jesteśmy wierzący).
Książka Jana Hartmana, profesora filozofii z UJ, autora wielu filozoficznych rozpraw i traktatów, objaśnia procesy kulturowe i społeczne, które doprowadziły wielki projekt "Filozofia" do kresu jego możliwości. Przede wszystkim jednakże uwaga autora skupia się na wyjątkowych i charakterystycznych dla filozoficznego sposobu myślenia koncepcjach i pojęciach, które albo wyczerpały już swój potencjał oddziaływania na naukę i kulturę, albo są zbyt ezoteryczne i dziwne, by zostać przez kulturę zaadaptowane i wykorzystane. Tym samym "Zmierzch filozofii" jest nie tylko opowieścią o pewnej pięknej katastrofie, lecz również wycieczką z przewodnikiem po rzadko odwiedzanych przez postronnych arkanach filozoficznego teatru myśli.
Jan Hartman – filozof, bioetyk, profesor nauk humanistycznych, wydawca, publicysta, nauczyciel akademicki. Związany z Wydziałem Nauk o Zdrowiu UJ, wykładał na wielu wydziałach swojej uczelni oraz na innych uczelniach. Przez 25 lat był redaktorem naczelnym filozoficznego czasopisma "Principia", którego był też założycielem. Napisał 20 książek filozoficznych, prezentując własne koncepcje z zakresu metafilozofii, etyki i filozofii polityki. Od wielu lat para się publicystyką. Stały felietonista tygodnika "Polityka". Publikował lub publikuje również m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Rzeczpospolitej", "Newsweeku", "Przeglądzie Politycznym", "Liberté!", "Przekroju".
Kristof Zorde – doktor filozofii, ekonomista, specjalista w zakresie rynków kapitałowych. Zajmował się prowadzeniem banku inwestycyjnego, firmy konsultingowej, a także sieci księgarń. W próbę reformy polskiego księgarstwa zaangażował się w 2016 roku, gdy wraz z sześcioma czołowymi polskimi wydawcami był jednym ze współtwórców sieci BookBook. Jest autorem książek: "Spekulacja w warunkach niepewności" oraz "Metafizyczne wątki w ekonomii" i współautorem wielokrotnie wznawianej publikacji "Fuzje i przejęcia spółek kapitałowych". W 2022 roku otrzymał nagrodę miesięcznika literackiego "Książki" za zbiór opowiadań "Dzień pierwszy".