Spotkanie
22.11.2023

Czytelnia POLIN: "Żydowska Ameryka. Wczoraj i dziś diaspory w USA"

Okładka książki Tomasza Zalewskiego "Żydowska Ameryka. Wczoraj i dziś diaspory w USA"
fot. Wydawnictwo Tygodnika Polityka

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Żydowska Ameryka. Wczoraj i dziś diaspory w USA". Z Tomaszem Zalewskim rozmawiać będzie Agnieszka Zagner. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Tygodnika POLITYKA.

  • 22 listopada 2023 (środa), godz. 18.00
  • spotkanie stacjonarne
  • dyskusja w języku polskim

Jewish American community to największa, po Izraelu, żydowska społeczność na świecie, licząca około 6–7 milionów ludzi. Stanowi to niewiele ponad 2 procent ludności USA, ale wkład Amerykanów żydowskiego pochodzenia do amerykańskiej gospodarki, polityki i kultury jest niewspółmiernie większy, niż sugerowałaby to ich stosunkowo skromna liczebność. Przeważająca większość tej diaspory to dzieci, wnuki lub prawnuki imigrantów z Polski. Z Polski dzisiejszej lub dawnej, z terytoriów I i II Rzeczpospolitej.

Ta książka jest dziennikarskim, zbiorowym portretem diaspory, skomponowanym z eseistyczno-reportażowych tekstów, które opowiadają o najistotniejszych aspektach życia i problemach Żydów w Ameryce. Mówią o nich rabini, liderzy i szeregowi działacze żydowskich organizacji, dziennikarze, badacze judaizmu z wyższych uczelni oraz tzw. zwykli ludzie. Nie jest to zapewne "reprezentatywna próba" całej kilkumilionowej społeczności. Czytelnik ma możliwość bliżej ją poznać – jej koleje losu, sposób myślenia, argumentacji, motywy postępowania, ewentualne kompleksy czy fobie. Może pozwoli to zrozumieć, dlaczego są tacy, jacy są.

"Amerykańscy Żydzi, czy inaczej Amerykanie żydowskiego pochodzenia, to społeczność stanowiąca trochę ponad 2 procent ludności USA, jednak ważna zwłaszcza dla Polski, choćby dlatego, że w większości tworzą ją potomkowie Żydów polskich. Autor, wieloletni korespondent polskiej prasy w USA, obala wiele mitów i stereotypów, które narosły wokół tej społeczności, ale przede wszystkim próbuje – piórem reportera i publicysty – ją opisać, choć jak sam przyznaje to zajęcie karkołomne. I może właśnie dlatego książka jest tak ciekawa".

Maciej Kozłowski, historyk, publicysta, były ambasador RP w Izraelu

"Ta bardzo zajmująca i prowokująca do myślenia książka jest opowieścią o zróżnicowanej i często skonfliktowanej wewnętrznie żydowskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych, największej na świecie po Izraelu. W Polsce postrzega się ją nierzadko jako nieprzyjazną i kultywującą negatywne antypolskie stereotypy. Tomasz Zalewski wykracza poza te generalizacje, ukazując jej różnorodność i rozmaite poglądy na temat Polski wśród jej członków. USA to najważniejszy sojusznik Polski. Książka ta jest nieodzowną lekturą dla tych wszystkich, którzy chcą zrozumieć, czym jest żydowska społeczność w Ameryce".

Antony Polonsky, emerytowany profesor Brandeis University, historyk Holokaustu

"Tomasz Zalewski zabiera nas w reporterską podróż po Ameryce – politycznej, kulturowej i religijnej – ze znawstwem i wprawą wieloletniego tamtejszego korespondenta «Polityki»: nic, co amerykańskie, nie jest mu obce".

Adam Szostkiewicz, dziennikarz, publicysta, znawca problematyki religijnej

Tomasz Zalewski – wieloletni korespondent prasy polskiej w Waszyngtonie, w USA mieszkał, z przerwami, 30 lat. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1973–1982 pracował w tygodniku "Literatura". W stanie wojennym niezweryfikowany na własne życzenie, pisał do niszowych tytułów, prasy podziemnej, utrzymywał się też z nauki angielskiego i pracy ankietera. W 1985 roku otrzymał wraz z Małgorzatą Szejnert nagrodę Solidarności za książkę "Szczecin: Grudzień – Sierpień – Grudzień" o narodzinach robotniczej rewolty w Szczecinie w latach 1970–1981. W 1987 roku wyjechał do USA. Pracował w nowojorskim "Nowym Dzienniku", a w latach 1992–2013 dla PAP. Od 1997 roku współpracuje z tygodnikiem "Polityka".

Agnieszka Zagner – w tygodniku "Polityka" debiutowała prawie 25 lat temu. Zaczynała od działu politycznego, obecnie redaktorka serwisu Polityka.pl i autorka bloga "Orient Express" poświęconego problemom Bliskiego Wschodu. W przeszłości współpracowała ze "Słowem Żydowskim".