Koncert

29.03.2018

Das alte Gesetz – polska premiera filmu z muzyką na żywo w wykonaniu Orchester Jakobsplatz

Das Alte GesetzDas Alte GesetzDas Alte GesetzDas Alte GesetzDas Alte GesetzDas Alte GesetzDas Alte GesetzDas Alte Gesetz
fot. materiały prasowe

"Das alte Gesetz", czyli "Stare Prawo", to film niemy z roku 1923 w reżyserii pioniera kina niemieckiego Ewalda André Duponta - opowieść o młodym żydowskim chłopaku, który wbrew woli rodziny chce zostać artystą, dołącza do trupy cyrkowej, a wkrótce staje na scenie wiedeńskiego Burgtheater. 29 marca jako pierwsi w Polsce obejrzeliśmy odrestaurowaną kopię tego filmu z muzyką na żywo, w wykonaniu cenionej orkiestry kameralnej Orchester Jakobsplatz.


29 marca (czwartek), godz. 19:00

"Das alte Gesetz" to poniekąd nasz, środkowoeuropejski „Śpiewak Jazzbandu”. W słynnym filmie z Alem Jolsonem Jakie Rabinowitz nie chce iść w ślady swojego ojca i zamiast być kantorem w synagodze chce występować na jazzowych dancingach. Młodszy o 4 lata film E. A. Duponta to także opowieść o emancypacji od żydowskiej tradycji i pogoni za nowoczesnością: Baruch, syn rabina, opuszcza galicyjski sztetl, bo marzy o karierze aktora. Czy mu się powiedzie? Czy ojciec zaakceptuje niezgodny ze starym prawem wybór syna? I jaką rolę odegra w tej historii nastoletnia Estera? O tym opowiada "Das alte Gesetz".

Przez wiele lat oryginalna kopia filmu uważana była za zaginioną. Dzięki wysiłkom techników udało się odtworzyć obraz w jego oryginalnej długości i kolorystyce. Nową muzykę do filmu skomponował Philippe Schoeller – uczeń Pierre’a Bouleza, Iannisa Xenakisa i Helmuta Lachenmanna.  W takiej wersji "Das alte Gesetz" miało swoją premierę w lutym tego roku na festiwalu filmowym Berlinale. Współproducentem filmu jest telewizja ARTE.

Założona w 2005 roku Orchester Jakobsplatz to ceniona niemiecka orkiestra kameralna, od początku prowadzona przez Daniela Grossmanna. Celem zespołu jest prezentowanie w oryginalny sposób muzycznego dziedzictwa żydowsko-niemieckiego. W programach swoich koncertów zespół wykonuje muzykę m.in. Paula Ben-Haima, Józefa Kofflera, Edmunda Meisela, Puala Army, Dymitra Szostakowicza, Hansa Eislera, Josefa Weißa i in. Orkiestra zamawia także nowe utwory.

Wchodzący w skład Orkiestry muzycy pochodzą z ponad 20 różnych krajów – część z nich to artyści pochodzenia żydowskiego. Orkiestra koncertowała w Austrii, na Węgrzech, w Rumunii, Izraelu, Mołdawii, Ukrainie, Uzbekistanie, Czechach, Szwecji i Ameryce Północnej. OJM współpracuje z instytucjami kultury o światowej renomie, takimi jak Villa Stuck, Munich Kammerspiele Theatre, Bawarski Teatr Narodowy, Bawarska Opera Narodowa i Monachijski Festiwal Operowy. Na swoim koncie Orkiestra ma również występy ze znanymi solistami, takimi jak Ingeborg Danz, Anne-Sophie Mutter, Reto Bieri, Daniel Hope, Sergei Leiferkus i Christoph Prégardien..

  • "Das alte Gesetz" (niemy film Ewalda André Duponta z 1923 r., 128 minut)
  • współpraca z ARTE / Berlinale Film Festival 2018
  • muzyka: Philippe Schoeller (światowa premiera)


Philippe Schoeller, kompozytor:

Philippe Schoeller to francuski kompozytor, urodzony w 1957 roku. Obdarzony od najmłodszych lat solidnym wykształceniem muzycznym w zakresie fortepianu, śpiewu chóralnego, harmonii, kontrapunkt, analizy i dyrygentury, Philippe Schoeller uczęszczał od 1982 do 1986 roku do klas Pierre’a Boulez’a w Collège de France, jak również Franco Donatoniego i Iannisa Xenakisa w paryskim konserwatorium i École des Hautes Études. Jego kontakty z Helmutem Lachenmannem, Henrim Dutilleux, Elliottem Carterem i Wolfgangiem Rihmem  zaowocowały wymianą, która doprowadziła do nieuchronnych konsekwencji w jego podejściu do kompozycji.  Jego muzyka otrzymała wiele nagród (od międzynarodowych konkursów kompozytorskich Antidogma i "Henri Dutilleux", Fundacji Natixis, Sacema), jest napisana dla bardzo różnych składów z elektroniką lub bez (Feuillages). Philippe Schoeller  prowadzi także wykłady, uczy analizy i kompozycji w konserwatorium w Lyonie.

Orkiestra Jakobsplatz Muenchen (OJM):

Orkiestra Jakobsplatz Muenchen (OJM) to coś więcej niż tylko orkiestra, a jej występy  to coś więcej niż tylko koncerty. OJM tworzy bowiem przestrzenie i możliwości rozwoju dla żywej niemiecko-żydowskiej kultury współczesnej. Istnieje od 10 lat. Została założona w 2005 roku przez dyrygenta Daniela Grossmanna. Wchodzący w jej skład muzycy pochodzą z ponad 20 krajów; niektórzy z nich są Żydami i niektórzy nie są, ale prawie wszyscy mieszkają w Niemczech.

Sercem artystycznej działalności OJM jest tworzenie doświadczeń, które przełamują i poszerzają zwyczajowe granice koncertu, zawsze skoncentrowane na niemiecko-żydowskiej kulturze. Związek ze  współczesnością podkreślają kompozycje pisane specjalnie na zamówienie zespołu.

Orkiestra koncertowała w Austrii, na Węgrzech, w Rumunii, Izraelu, Mołdawii, Ukrainie, Uzbekistanie, Czechach, Szwecji i Ameryce Północnej. OJM współpracuje z instytucjami kultury o światowej renomie, takimi jak Villa Stuck, Munich Kammerspiele Theatre, Bawarski Teatr Narodowy, Bawarska Opera Narodowa i Monachijski Festiwal Operowy. Na swoim koncie Orkiestra ma również występy ze znanymi solistami, takimi jak Ingeborg Danz, Anne-Sophie Mutter, Reto Bieri, Daniel Hope, Sergei Leiferkus i Christoph Prégardien.

The OJM wydała płyty z dziełami Johna Cage'a i Paula Ben-Haima w wytwórnii NEOS Music. Seria filmów DVD z Monachijskiego Muzeum Filmowego obejmuje film niemy "Student z Pragi" z muzyką Josefa Weissa w wykonaniu orkiestry podczas występu w berlińskim teatrze Volksbühne podczas Berlinale 2012.

Daniel Grossmann, dyrygent:

Daniel Grossmann jest nie tylko dyrygentem. Jest także założycielem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Jakobsplatz Muenchen. Pod jego kierownictwem, od założenia w 2005 roku OJM zyskała miano uznawanego na całym świecie profesjonalnego ensemble’a. We wrześniu 2012 roku Bawarskie ministerstwo nauki, badań i sztuki przyznało mu nagrodę "Pro meritis scientiae et litterarum" za założenie i kierownictwo artystyczne OJM.

Urodzony w Monachium w 1978 roku, rozpoczął studia dyrygentury u Dr. Hans-Rudolf Zöbeley w Monachium i kontynuował je w New York Metropolitan Opera u Scotta Bergesona i w Akademii Ferenca Liszta w Budapeszcie u profesora Ervina Lukácsa. Poprowadził wiele koncertów z orkiestrami w Niemczech i za granicą; należą do nich barokowy zespół "Capella Savaria", Węgierska Filharmonia Debrecen, gruzińska orkiestra kameralna Ingolstadt i Orkiestra Kameralna Węgierskiej Opery Państwowej w Budapeszcie. W latach 2000-2006 był stałym gościnnym dyrygentem Żydowskiego Festiwalu Letniego w Budapeszcie.

Współpracował z wybitnymi solistami: Tanją Becker-Bender, Ingeborgem Danzem, Reto Bieri, Adrianem Brendelem, Kevinem Connersami, Danielem Hope, Siergiejem Leiferkusem, Igorem Oistrakhem, Christophem Prégardienem i Derekiem Lee Raginem.

 

Produkcja Deutsche Kinemathek, Berlin, ZDF/ARTE, Orchester Jakobsplatz München. Współpraca Goethe-Institut i Sunrise Foundation for Education and the Arts, San Diego.

 

Partner

Scenę Muzyczną wspiera LOTTO

07.03.2018