Wykład
9.10.2017

Relacja audio: Dawid Ben Gurion i droga do niepodległości Izraela

Ben Gurion siedzi w ławie.
fot. wikipedia

Nazywany niekiedy "darem historii dla narodu żydowskiego", Dawid Ben Gurion był założycielem państwa Izrael i najwybitniejszym przedstawicielem ruchu syjonistycznego. Mimo że pochodził z małego sztetla w pobliżu Warszawy, dla Izraelczyków jest najsławniejszym polskim Żydem.

Wysłuchaj relacji audio ze spotkania poświęconego Dawidowi ben Gurionowi >>

Urodzony w skromnej rodzinie, był samoukiem i człowiekiem, który wszystko zawdzięcza samemu sobie. Do deklaracji niepodległości Izraela doszedł drogą prób i błędów, nauki czerpanej z doświadczeń przeszłości. Jako pierwszy premier Izraela był nie tylko odpowiedzialny za niektóre z kluczowych decyzji w żydowskiej historii, ale zainicjował także rozwój naukowy i kulturalny młodego państwa.

Wykład wygłosi prof. Anita Shapira z Uniwersytetu w Tel Awiwie, która zajmuje się nowoczesną i współczesną historią Izraela, zwłaszcza w kontekście historii społecznej i kulturowej oraz problemu tożsamości. Do jej najbardziej znanych prac należą "Ziemia i władza. O dopuszczeniu się użycia siły przez syjonistów (1882-1948)" (Land and Power, the Zionist Resort to Force, 1882-1948) i "Izrael: historia" (Israel: A History) – książka wyróżniona w 2012 roku najważniejszą izraelską nagrodą literacką (National Jewish Book Award). Ostatnio opublikowała biografię Dawida Ben Guriona (Ben Gurion: The Founder of Modern Israel).

 

Partnerzy

Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Wykład możliwy dzięki wsparciu Taube Foundation for Jewish Life & Culture, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 

 

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>