Debata: Madagaskar. Wyspa wykluczonych

Wraz z Fundacją Teatr PAPAHEMA i Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie zapraszamy do udziału w debacie towarzyszącej premierze spektaklu "Madagaskar" w reż. Gosi Dębskiej.
- 9 listopada, Teatr Żydowski, godz. 19.00, czas trwania 80 minut.
- WSTĘP WOLNY!
- Bezpłatne wejściówki dostępne będą w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35 od 26 października.
- Spotkanie będzie rejestrowane – streaming wydarzenia dostępny będzie online w mediach społecznościowych organizatorów Teatru Żydowskiego>> i Teatru PAPAHEMA>>
- Dołącz do wydarzenia na Facebooku>>
Madagaskar staje się dziś pojęciem szerszym niż geograficzna ciekawostka. Kolonialna tęsknota za wyspą, na którą można by zesłać niewygodnych obywateli, jawi się jako trafna metafora wykluczenia. Madagaskar – jako hasło – jest przyczynkiem do rozpoczęcia dyskusji o niejednoznacznej tożsamości wybitnych postaci, o pochodzeniu, które zaczyna uwierać. Madagaskar to również impuls do rozmowy o losach migrantów, o mechanizmie wyparcia i "żydowskich coming-out’ach", o kondycji systemu edukacji i przestrzeni do prowadzenia w jego ramach dialogu o polsko-żydowskim dziedzictwie... "Madagaskar" nie pozwala zapomnieć o widmie kolejnych Madagaskarów, kolejnych wysp… Zapraszamy do rozmowy!
W dyskusji towarzyszącej premierze najnowszego spektaklu Teatru Żydowskiego i Teatru PAPAHEMA udział wezmą:
- Tamara Sztyma – historyczka sztuki, kuratorka wystawy/galerii "Dziedzictwo", na stałe związana z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
- dr Jan Borowicz – kulturoznawca, psychoterapeuta psychoanalityczny,
- Karol Głębocki – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz edukator w Izbie Ziemi Wysokomazowieckiej, społecznik i aktywista związany ze Społecznym Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu,
- Małgorzata Dębska – studentka roku dyplomowego kierunku reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie – Filii w Białymstoku, reżyserka spektakl "Madagaskar".
Prowadzenie:
- Jan Niebudek – dziennikarz związany z Radiem Nowy Świat.
Premierze spektaklu "Madagaskar" towarzyszyć będą specjalne materiały dydaktyczne dla szkół średnich (dostępne w formie folderów). Ich dystrybucja będzie miała miejsce w przestrzeniach ekspozycyjnych Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie oraz Uniwersyteckiego Centrum Kultury przy Uniwersytecie w Białymstoku – od dnia premier spektaklu „Madagaskar” w reż. Gosi Dębskiej, czyli - kolejno – od 4 listopada (Warszawa) i 10 grudnia (Białystok) 2021 roku.
Materiały edukacyjne do spektaklu "Madagaskar" można bezpłatnie pobrać w formie pliku PDF, kliknij TUTAJ >>
Scenariusze lekcji stworzyli nauczyciele języka polskiego (Magdalena Dziejma) i historii (Paweł Szczęsny), a także Hanna Kłoszewska, koordynatorka programów edukacyjnych w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – osoby doświadczone w pracy z młodzieżą.
Patronat honorowy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Patron medialny: Radio Nowy Świat