Dyskusja
6.12.2017

Drugie życie kamienicy - debata o ostańcach warszawskiego getta

Plan zagospodarowania przestrzennego.
fot. Walicow Project, School of Architecture Urban Design Construction Engineering, Politecnico di Milano

Zapraszamy na debatę dotyczącą ochrony i upamiętnienia zachowanych do dzisiaj ostańców getta warszawskiego, które wkrótce mogą przestać istnieć. Jak je upamiętniać i ochronić? Czy znowu może toczyć się w nich codzienne życie? Czy powinny zostać pomnikami historii Warszawy? Czy miejsca, które stały się świadectwem śmierci mogą otrzymać drugie życie?

  • 6 grudnia (środa), godz. 18:00, wstęp wolny, sala Klubokawiarni

Pretekstem do podjęcia dyskusji będzie "Waliców Project" realizowany przez mediolańskich architektów Guido Morpurgo i Annalisę de Curtis (twórców architektonicznego projektu Memoriale della Shoah w Mediolanie i wykładowców na Wydziale Architektury Politechniki Mediolańskiej). Wraz ze swoimi studentami, zabiorą głos w dyskusji.

Do udziału w debacie zaprosiliśmy prof. Guido Morpurgo, prof. Jacka Leociaka, przedstawicieli władz m. st. Warszawy, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, działaczy miejskich oraz studentów architektury. Dyskusję poprowadzi Mikołaj Lizut.

"Waliców Project" ruszył w październiku 2016 r.  Wówczas kilkudziesięciu studentów architektury Politechniki Mediolańskiej i Politechniki Warszawskiej rozpoczęło zajęcia, podczas których na warsztat wzięli jako case study kamienicę przy ul. Waliców 14 i sąsiadujące z nia budynki. Celem było wypracowanie form upamiętnienia, ochrony i regeneracji zachowanych do dzisiaj fragmentów warszawskiego getta.

Efektem współpracy obu uczelni była wystawa prac studentów w Mediolanie. Wydarzenie było szeroko komentowane we włoskiej prasie. Podczas dyskusji "Drugie życie kamienicy" w Muzeum POLIN odbędzie się prezentacja wybranych projektów.

Przez cały dzień (6 grudnia, w godz. 10.00-20.00) będzie można oglądać projekty włoskich i polskich studentów na wystawie "Waliców Project" w Sali Pomnikowej Muzeum POLIN. O godzinie 17:30 odbędzie się oprowadzanie autorskie w języku angielskim.

Guido Morpurgo regularnie odwiedza Warszawę, której przeszłością jest zafascynowany i bardzo poruszony. Podkreśla, że dla niego Warszawa to współczesne Pompeje. Morpurgo porównuje Warszawę do miejsca wykopalisk archeologicznych, a jednocześnie zależy mu bardzo na dialogu społecznym wokół ostańców - ich ocalenia i zachowania pamięci o ich przeszłości. Jego ojciec - także architekt i profesor - odwiedzał powojenną Warszawę, zafascynowany jej odbudową z gruzów.

Strona projektu: www.walicowproject.polimi.it

Patronat medialny