Kultura

25.09.2013 19:00

„Droga młodych”, 1936

„Droga młodych” (Mir kumen on), reż. Aleksander Ford, 1936, 45 min

Rzadka okazja obejrzenia przedwojennego filmu Forda nakręconego w języku jidysz. Sfinansowany przez socjalistyczną partię „Bund” fabularyzowany dokument powstał w sanatorium dla dzieci żydowskich w Miedzeszynie. Opowiada o powrocie wychowanków sanatorium do zdrowia i odbudowie międzyludzkich więzi. Zarzucano mu, że „pod pozorami humanitaryzmu i współczesnych metod wychowawczych zawiera sceny będące żerowaniem na nędzy mas oraz propagandę światopoglądu komunistycznego” i skazano na niebyt. Był jednak przed wojną rozpowszechniany na prywatnych pokazach, po wojnie zaś opracowano jego skróconą wersję.

Po projekcji zapraszamy na rozmowę o życiu i twórczości Aleksandra Forda ze Stanisławem Janickim, biografem reżysera, autorem filmu dokumentalnego „Kochany i nienawidzony. Dramat życia i śmierci twórcy Krzyżaków”. W swojej karierze krytyka filmowego i reżysera Stanisław Janicki prowadził m.in. najdłużej nadawany program filmowy w historii Telewizji Polskiej – W starym kinie.

Zapraszamy na cykl filmowy „Aleksander Ford. Sukces. Władza. Wygnanie”.

Aleksander Ford – człowiek pełen sprzeczności. Przedwojenny socjalista, po wojnie uznawany za pupila władzy. Ceniony za wybitne osiągnięcia artystyczne (jego „Piątka z ulicy Barskiej„ otrzymała nagrodą jury w Cannes). Jako pierwszy przeniósł na ekran Sienkiewicza. W 1960 r. z ogromnym rozmachem nakręcił Krzyżaków, dzieło, które dla Polaków miało niemal tę samą wagę, co mickiewiczowski Pan Tadeusz.

Urodził się w Łodzi jako Mosze Lifszyc. Przez dwie dekady wykładał w łódzkiej szkole filmowej, był mistrzem Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego. Nakręcił ponad dwadzieścia filmów i zbudował instytucjonalne zaplecze polskiej sztuki filmowej. Jednocześnie nazywano go Panem Pułkownikiem zarówno jego własne dzieła często trafiały na półki, jak i on poddawał ostrej cenzurze filmy kolegów, blokując pomysły, zatrzymując scenariusze.

Po antysemickiej nagonce w 1968 roku – 45 lat temu – stracił możliwość jakiejkolwiek pracy twórczej. Rok później opuścił kraj. Mówiono, że zostałby jednym z ojców Hollywood,  gdyby wyjechał do Stanów w latach 20. XX wieku, ale na początku lat 70. nie mógł się już tam odnaleźć.  Zmarł śmiercią samobójcza na Florydzie w 1980 r.

We wrześniowym cyklu pokażemy cztery wybrane fabuły reżysera:

4 września, godz. 19.00 – Ósmy dzień tygodnia, 1958

11 września, godz. 19.00 – Piątka z ulicy Barskiej, 1954

19 września, godz. 19.00 – Ulica Graniczna, 1948

25 września, godz. 19.00 – Droga młodych („Mir kumen on”), 1936
Po projekcji rozmowa o życiu i twórczości Aleksandra Forda ze Stanisławem Janickim, biografem reżysera, autorem filmu dokumentalnego „Kochany i nienawidzony. Dramat życia i śmierci twórcy Krzyżaków”.

Bilet - 5 zł. Karnet na wszystkie cztery filmy w ramach cyklu - 15 zł.

Specjalny seans dla szkół:

23 września, godz. 10.00 – Krzyżacy, 1960

Wstęp bezpłatny. Konieczne rezerwacje pod numerem tel. 22 47 10 301.

20.08.2013