Film

18.04.2015 17:00

„Europa, Europa” – pokaz specjalny filmu i spotkanie z Agnieszką Holland

25 lat temu na ekrany kin (w Polsce dwa lata później) wszedł jeden z najwybitniejszych filmów o Zagładzie, oparty na przewrotnej historii Salomona Perela, żydowskiego chłopca, któremu wir wojny narzucił rolę najpierw komsomolca, a później zaangażowanego członka Hitlerjugend.

Agnieszka Holland, jedna z najwybitniejszych reżyserek w Polsce i zagranicą, debiutowała krótkometrażowym, poetyckim filmem na podstawie opowiadania Izaaka Babla Grzech Boga w 1970 roku, uzyskując tym samym dyplom absolwentki praskiej szkoły filmowej FAMU. Po tematykę Zagłady sięgała kilkukrotnie, po raz pierwszy reżyserując w 1985 roku Gorzkie żniwa, historię toksycznej miłości ukrywanej w czasie okupacji Żydówki i jej opiekuna. Ostatnio w głośnym filmie W ciemności na podstawie wspomnień Krystyny Chiger. Bohaterowie jej filmów to osoby zmuszone do życia świecie, który jest pułapką, w którym poszukiwanie spełnienia, a nawet przeżycie okupione musi być wysoką ceną.

Rozmowę z reżyserką poprowadzi dr Małgorzata Pakier, która kieruje działem naukowym Muzeum Historii Żydów Polskich. Doktoryzowała się na podstawie pracy o europejskiej pamięci Zagłady w polskim i niemieckim kinie po roku 1989. 

Wydarzenie towarzyszy obchodom 72 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

18 kwietnia, godz. 17.00, wstęp wolny, obowiązują rezerwacje miejsc. W związku z ogromnym zainteresowaniem na to wydarzenie nie ma już wolnych miejsc.

27.03.2015