Faktury niepamięci – spotkanie z artystką Mayą Schweizer
Zapraszamy na spotkanie z Mayą Schweizer, autorką kolaży i prac wideo, która interesuje się publicznymi formami upamiętniania. Podczas pobytu twórczego w Warszawie (w dn. 11–31 stycznia 2016 r.) Schweizer skupiła się szczególnie na pomnikach upamiętniających ofiary II wojny światowej, usytuowanych w obszarze dawnego getta. Przyglądać się im będzie z wielu perspektyw, w tym zarówno fizycznej, jak i symbolicznej.
Spotkanie z artystką poprowadzi dr Łukasz Zaremba związany z Instytutem Kultury Polskiej UW, pracownik Centrum Muzeologicznego Muzeum Sztuki w Łodzi i członek redakcji pisma naukowego „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”.
Schweizer i Zaremba skupią się na przybliżeniu publiczności prac autorstwa artystki, które nazwać można wideopomnikami. Poświęciła je takim miejscom, jak Plac Rybny w Bratysławie, pomnik ofiar Holokaustu projektu Milana Lukáča czy pomnik Nieznanego Żołnierza usytuowany we francuskim miasteczku, gdzie kiedyś znajdował się obóz pracy.
Aktualnie w Warszawie Schweizer pracuje nad kolejnym wideopomnikiem, który swoją premierę będzie miał na wystawie Obecność/ Brak/ Ślady. Współcześni artyści o żydowskiej Warszawie (11.03–25.04.2016) podsumowującej długofalowy program rezydencyjny Muzeum POLIN.
>> WIĘCEJ INFORMACJI O REZYDENCJI MAI SCHWEIZER
30 stycznia, godz. 18.00, wstęp wolny, spotkanie prowadzone w języku angielskim, tłumaczone na język polski.
Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”