Film
26.01.2020

Falenicka Atlantyda – premiera filmu i dyskusja

Kadr z filmu "Falenicka Atlantyda" - widok w na uliczkę małego miasteczka z budynkami mieszkalnymi po obu stronach
Kadr z filmu "Falenicka Atlantyda", fot. kadr z filmu

"Falenicka Atlantyda" to sentymentalna filmowa podróż do przedwojennej Falenicy. Poprzez archeologię okruchów pamięci i wzbudzanie ducha miejsca, twórcy odkrywają  fragmenty przedwojennego sztetlu – letniska,  w obecnym warszawskim osiedlu. 

  • 26 stycznia (niedziela), godz. 17.00

Film dokumentalny "Falenicka Atlantyda" opowiada o zaginionym lądzie, jego mieszkańcach, gościach i przedwojennej atmosferze. Film jest próbą zbudowania pomostu nad wyrwą historii, przypomnienia czym Falenica była przed 1939 rokiem, co stało się z jej mieszkańcami i stałymi bywalcami. Do dawnego, odchodzącego w zapomnienie miejsca udajemy się dzięki pamięci jej najstarszych mieszkańców, którzy w swoich opowieściach przybliżają nam atmosferę przedwojennego letniska.

Przed projekcją odbędzie się krótki koncert zespołu Atlantyda, który stworzył muzykę do filmu. Po pokazie porozmawiamy z niezwykłymi gośćmi: twórcami filmu Irkiem Dobrowolskim, Justynem Kołakowskim i Anną Dobrowolską oraz bohaterami filmu: Januszem Konorskim – dzieckiem uratowanym z Zagłady i ukrywanym na Stacji Falenica oraz Alicją Szałkiewicz – córką zawiadowcy stacji, wieloletnią przyjaciółką Janusza.

Wydarzenie towarzyszy obchodom Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

Wydarzenie organizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Film Street oraz Muzeum POLIN.

Wydarzenie pod honorowym patronatem Ambasadora Francji w Polsce Frédéric’a Billet.

Muzeum POLIN logoTSKŻ - logoFilm StreetGmina Wawer