Koncert
21.11.2019

Festiwal Kwadrofonik: Urlicht – koncert

Festiwal Kwadrofonik: Urlicht. Na zdjęciu: w mrocznym, industrialnym otoczeniu siedzą i stoją członkowie zespołu
Festiwal Kwadrofonik: Urlicht. Na zdjęciu: w mrocznym, industrialnym otoczeniu siedzą i stoją członkowie zespołu, fot. Jacek Poręba / materiały promocyjne

W finale V Festiwalu Kwadrofonik zapraszamy na warszawską premierę utworu „Urlicht”. Zespół Kwadrofonik zaprezentuje kompozycję na instrumenty klawiszowe i perkusję, stanowiącą muzyczny komentarz do tego, jak członkowie zespołu pojmują zjawisko światła - nie tylko, jako siłę fizyczną, ale prastary mit, czystą energię, która istniała od samego początku bytu wszechświata i jest uosabiana z dobrem i życiodajną energią. 

21 listopada (czwartek), godz. 20.00, wstęp wolny, POBIERZ BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ >>
Dodatkowa pula wejściówek dostępna będzie także w dniu koncertu od godziny 19:00 w biurze obsługi klienta w holu głównym Muzeum POLIN. Liczba miejsc ograniczona.

Czerpiąc m.in. z perskiej przypowieści o bóstwie Ormuzdzie i starohebrajskiej księgi opisującej Szechinę - boską obecność objawiającą się poprzez nadprzyrodzone światło, muzycy zespołu Kwadrofonik przygotowali nową kompozycję.Artyści za pomocą dźwięku starają się oddać istotę światła.

Światło i dźwięk - dwie siły i elementy natury oddziałujące na nasze zmysły. To także dwie prędkości, które nie mogą ze sobą rywalizować. Prędkość dźwięku potrafimy dziś przekroczyć, prędkość światła jest punktem, do którego dążą naukowcy i szaleni wynalazcy. Ale w pojemnym i tolerancyjnym uniwersum sztuki światło i dźwięk mogą się spotkać. W jednym czasie i przestrzeni mogą być siłami oddziałującymi na siebie a przede wszystkim oddziałującymi na artystów; muzyków, plastyków czy reżyserów.

Brak jednego zmysłu wyostrza pozostałe, brak jednego komponentu prowadzi do rozbudowania pozotałych elementów dzieła. Czarno biały film okraszony barwnością instrumentów perkusyjnych , czarne fortepiany na których wykonane zostaną kompozycje mistrzów impresjonizmu, URLICHT – praświatło – słowo które "było na początku" nowego projektu zespołu czy też kameralna odsłona piosenek Moondoga, niewidomego pieśniarza, właściciela psa wyjącego do księżyca. 

"URLICHT" na instrumenty klawiszowe i perkusję

Kompozycja na instrumenty klawiszowe i perkusję to  muzyczny komentarz tego, jak członkowie zespołu pojmują zjawisko światła - nie tylko, jako siłę fizyczną, ale prastary mit, czystą energię, która istniała od samego początku bytu wszechświata i jest uosabiana z dobrem i życiodajną energią.

Nazwa nawiązuje do słowa "praświatło", symbolizującego coś, co było pierwsze, czyste. To cząstka, która buduje Wszechświat, życie, cząstka, która pcha ludzkość do przodu i która buduje relacje między nami i otaczającym nas światem. Kwadrofonik w projekcie Urlicht tworzy formę wariacji opartych na uniwersalnym temacie muzycznym - chorale i jego kontrapunkcie - które wybrzmiewają oddzielnie lub wchodzą ze sobą w relacje lub dialog. Jednocześnie muzycy odnoszą się do samego zjawiska światła - jako czystej i życiodajnej energii, siły obecnej w najstarszych mitach i podaniach, m. in. w starohebrajskich księgach opisujących Szechinę - boską obecność objawiającą się poprzez nadprzyrodzone światło.  i mitologii perskiej - przypowieści o bóstwie Ormuzdzie i jego kreacji światła nieskończonego bez granic - gdzie stworzone są zarodki przyrody i wszelkich istot […] których ilość i jakość przewidywał, [o których wiedział], że pojawią się po wiekach i epokach i są niezbędne dla rozwoju, poczęcia, rozmnażania, dla powstania, ukształtowania, dla wcielenia i zrodzenia, dla rządzonych i tych co rządzą …

Kwadrofonik to jeden z najbardziej oryginalnych zespołów prezentujących muzykę współczesną i tradycyjną. Laureat "Paszportu Polityki" przyznanego im za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru, które sprawiają, że ich wykonania i opracowania muzyki z różnych światów – klasyki, folku, piosenek dziecięcych – są tak wyrafinowane i zarazem ujmujące.

W swoich kompozycjach i interpretacjach muzycy Kwadrofonika prowadzą niezwykły dialog, niezauważalnie zamieniając funkcje instrumentów - fortepiany stają się instrumentami perkusyjnymi, a grupy instrumentów perkusyjnych przejmują funkcje instrumentów melodycznych.

Znani są także z wykorzystywania w swoich koncertach przedmiotów codziennego użytku, które w widowiskowy sposób ukazują swoje nieoczywiste możliwości brzmieniowe (wiadra z wodą, telefony komórkowe, balony…).

Zespół ma na swoim koncie liczne nagrody oraz wyróżnienia, m.in.:

  • Grand Prix na festiwalu "Nowa Tradycja" (2006)
  • Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) Svetozar Stracina w Bratysławie.
  • "Folkowy Fonogram Roku" (nagroda krytyków za najlepszą płytę z muzyką folk)  za płytę Folklove  (2009)
  • "Złota płyta" za płytę Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci
  • "Folkowy Fonogram Roku" za płytę Requiem Ludowe (2015)
  • "Koryfeusz Polskiej Muzyki" – nominacja dla płyty Requiem Ludowe w kategorii Wydarzenie Roku (2015)
  • "Paszport Polityki" (2015)

Kompozycje zespołu były prezentowane w programie "Late Junction" Radia BBC3, a artyści koncertowali w najważniejszych salach koncertowych na świecie: nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall,  Filharmonii Berlińskiej, Izumi Hall (Osaka) w Japonii oraz na rozlicznych festiwalach muzyki współczesnej na całym świecie.