Kultura

03.07.2013 19:00

Film „Bestia” (1917)

„Bestia” (lub „Kochanka apasza”), reż. Aleksander Hertz, 1917

Jedyny zachowany w całości film z Polą Negri nakręcony w Polsce. Typowy melodramat, w którym świat wyższych sfer przeplata się z życiem warszawskiego półświatka. 
Pola, dziewczyna z „dobrego domu” czas spędza w towarzystwie apaszów, wśród których jest jej ukochany – Dymitr. Po awanturze z rodzicami ucieka z domu. W hotelu podstępnie upija kochanka, okrada go i porzuca. Rozpoczyna samodzielne życie jako modelka i tancerka w kabarecie, gdzie poznaje bogatego, żonatego przemysłowca Aleksego.

Muzyka: Marcin Masecki, pianino

Marcin Masecki – wielokrotnie nagradzany kompozytor, pianista jazzowy i klasyczny, związany z wytwórnią Lado ABC. Współpracował m. in. z Tomaszem Stańką, Andrzejem Jagodzińskim i Michałem Urbaniakiem. Ma na swoim koncie wiele płyt, także solowych. Ostatnio wydał „Polonezy” skomponowane na 10-osobową orkiestrę dętą.

Bilety: 10 zł (do kupienia w kasach muzeum); karnet na wszystkie cztery filmy w ramach cyklu 30 zł

Film wyświetlany w ramach cyklu: KINO_MUZYKA_LATO. Kino nieme z muzyką na żywo

Wakacyjna rozrywka z pewną dozą nostalgii za światem, który już przeminął: egzaltowane gesty Poli Negri w „Kochance Apasza”, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji fabuła patriotycznej „Mogiły nieznanego żołnierza”, gwałtowna miłość, do której spełnienia wiedzie długa i wyboista droga w „Kulcie ciała” oraz moralne rozterki tytułowego „Mocnego człowieka”, który w pogoni za samorealizacją potrafi posunąć się do zbrodni.

Przedwojenny przemysł filmowy nie istniałby bez twórców żydowskiego pochodzenia. Niestety ogromna większość ówczesnych produkcji zaginęła. Dziś możemy poznać jedynie niektóre z niemych dzieł Aleksandra Hertza, Ryszarda Ordyńskiego, Michała Waszyńskiego i Henryka Szaro.

W lipcu przypomnimy je w doskonałej oprawie muzycznej na żywo. Zagrają: Marcin Masecki, Michał Grott, Michał Szlempo, Marcin & Bartłomiej Brat Oleś DUO, Infant Joy.

Program:

3 lipca, godz. 19.00 - „Bestia” (lub „Kochanka apasza”), reż. Aleksander Hertz, 1917

10 lipca, godz. 19.00 - „Mogiła nieznanego żołnierza”, reż. Ryszard Ordyński (współpraca Michał Waszyński), 1927

24 lipca, godz. 19.00 - „Mocny człowiek”, reż. Henryk Szaro, 1929

31 lipca, godz. 19.00 - „Kult ciała”, reż. Michał Waszyński, 1930

17.06.2013