Kultura

31.07.2013 19:00

Film „Kult ciała” (1930)

„Kult ciała”, reż. Michał Waszyński, 1930, 80 min.

Rzeźbiarz Czesław zakochuje się z wzajemnością w pozującej mu modelce. Wkrótce zamożny przyjaciel przedstawia mu ją jako swoją narzeczoną. Para opuszcza miasto, ale nawet w oddaleniu dziewczyna nie może zapomnieć o ukochanym. Ten zapomnienia szuka w alkoholu.

Michał Waszyński (właśc. Mosze Waks) miał niezrównany talent do tworzenia dzieł, w których zakochiwała się publiczność. Trafiając w popularne gusty, kręcił jednocześnie filmy artystyczne i zniuansowane psychologicznie.

Nagrodzony Złotym Medalem na Festiwalu Filmowym w Nicei film Waszyńskiego powstał 3 lata po światowej premierze pierwszego filmu dźwiękowego. Kręcony m.in. w Wiedniu, w koprodukcji polsko-austriackiej, został wprawdzie udźwiękowiony, ale w Polsce, ze względu na wysokie ceny nowej aparatury, pokazywany był w wersji niemej.

Muzyka: Infant Joy

Ray Dickaty – saksofon tenorowy
Michał Kasperek – instrumenty perkusyjne, głos
Jan Małkowski – saksofon altowy
Dominik Mokrzewski – instrumenty perkusyjne
Ksawery Wójciński – kontrabas

Infant Joy  jest kolektywem grającym muzykę improwizowaną pod wodzą saksofonisty, Raya Dickatego. W muzyce zespołu Infant Joy chodzi o radość i nieskrępowanie. Odnajdujemy je w graniu mającym w sobie spontaniczność cechującą zabawy dzieci, które wymknęły się spod czujnego oka rodziców. Jest to wspólne granie muzyki otwartej, czyli niezapośredniczonej sztywną formą kompozycji.

Cena: 10 zł (do kupienia w kasie muzeum), karnet na wszystkie cztery filmy w ramach cyklu 30 zł

Film wyświetlany w ramach cyklu: KINO_MUZYKA_LATO. Kino nieme z muzyką na żywo

Wakacyjna rozrywka z pewną dozą nostalgii za światem, który już przeminął: egzaltowane gesty Poli Negri w „Kochance Apasza”, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji fabuła patriotycznej „Mogiły nieznanego żołnierza”, gwałtowna miłość, do której spełnienia wiedzie długa i wyboista droga w „Kulcie ciała” oraz moralne rozterki tytułowego „Mocnego człowieka”, który w pogoni za samorealizacją potrafi posunąć się do zbrodni.

Przedwojenny przemysł filmowy nie istniałby bez twórców żydowskiego pochodzenia. Niestety ogromna większość ówczesnych produkcji zaginęła. Dziś możemy poznać jedynie niektóre z niemych dzieł Aleksandra Herza, Ryszarda Ordyńskiego, Michała Waszyńskiego i Henryka Szaro.

W lipcu przypomnimy je w doskonałej oprawie muzycznej na żywo. Zagrają: Marcin Masecki, Michał Grott, Michał Szlempo, Marcin & Bartłomiej Brat Oleś DUO, Infant Joy.

Program:

3 lipca, godz. 19.00 - „Bestia” (lub „Kochanka apasza”), reż. Aleksander Hertz, 1917

10 lipca, godz. 19.00 - „Mogiła nieznanego żołnierza”, reż. Ryszard Ordyński (współpraca Michał Waszyński), 1927

24 lipca, godz. 19.00 - „Mocny człowiek”, reż. Henryk Szaro, 1929

31 lipca, godz. 19.00 - „Kult ciała”, reż. Michał Waszyński, 1930

 

17.06.2013