Kultura

24.07.2013 19:00

Film „Mocny człowiek” (1929)

„Mocny człowiek”, reż. Henryk Szaro, 1929, 78 min.

Uwspółcześniona ekranizacja powieści psychologiczno-obyczajowej Stanisława Przybyszewskiego inspirowana nietzscheańską koncepcją nadczłowieka. Bohater, Bielecki, dąży do artystycznego uznania i władzy nad kobietami. By je zdobyć zabija znajomego pisarza i podpisuje jego dzieło własnym nazwiskiem. Pod wpływem miłości przechodzi jednak radykalną przemianę.

Henryk Szaro (Henoch Szapiro) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego kina przedwojennego, a „Mocny człowiek” jego największym, osiągnięciem. Szaro zginął rozstrzelany przez Niemców w 1942 r.

Muzyka: Marcin & Bartłomiej Brat Oleś DUO (kontrabas, perkusja)

Bracia Oleś tworzą autorską muzykę odwołującą się przede wszystkim do jazzu; grają w duecie i towarzyszą jazzmanom z całego świata. Współpracowali z Davidem Murrayem, Robem Brownem, Chrisem Speedem i Eriką Friedlander. Wielokrotnie udowodnili, że kontrabas i perkusja wystarczają do stworzenia kompletnej, wyjątkowej w swym brzmieniu muzyki.

Bilety: 10 zł (do kupienia w kasie muzeum), karnet na wszystkie cztery filmy w ramach cyklu 30 zł

Film wyświetlany w ramach cyklu: KINO_MUZYKA_LATO. Kino nieme z muzyką na żywo

Wakacyjna rozrywka z pewną dozą nostalgii za światem, który już przeminął: egzaltowane gesty Poli Negri w „Kochance Apasza”, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji fabuła patriotycznej „Mogiły nieznanego żołnierza”, gwałtowna miłość, do której spełnienia wiedzie długa i wyboista droga w „Kulcie ciała” oraz moralne rozterki tytułowego „Mocnego człowieka”, który w pogoni za samorealizacją potrafi posunąć się do zbrodni.

Przedwojenny przemysł filmowy nie istniałby bez twórców żydowskiego pochodzenia. Niestety ogromna większość ówczesnych produkcji zaginęła. Dziś możemy poznać jedynie niektóre z niemych dzieł Aleksandra Herza, Ryszarda Ordyńskiego, Michała Waszyńskiego i Henryka Szaro.

W lipcu przypomnimy je w doskonałej oprawie muzycznej na żywo. Zagrają: Marcin Masecki, Michał Grott, Michał Szlempo, Marcin & Bartłomiej Brat Oleś DUO, Infant Joy.

Program:

3 lipca, godz. 19.00 - „Bestia” (lub „Kochanka apasza”), reż. Aleksander Hertz, 1917

10 lipca, godz. 19.00 - „Mogiła nieznanego żołnierza”, reż. Ryszard Ordyński (współpraca Michał Waszyński), 1927

24 lipca, godz. 19.00 - „Mocny człowiek”, reż. Henryk Szaro, 1929

31 lipca, godz. 19.00 - „Kult ciała”, reż. Michał Waszyński, 1930

 

17.06.2013