Kultura

10.07.2013 19:00

Film „Mogiła nieznanego żołnierza” (1927)

„Mogiła nieznanego żołnierza”, reż. Ryszard Ordyński (współpraca Michał Waszyński), 1927

Ryszard Ordyński (właśc. Dawid Blumenfeld) rozpoczął swoją karierę jako reżyser teatralny i operowy. W latach 1917-1920 pracował jako główny  reżyser w Metropolitan Opera House w Nowym Jorku. Był twórcą (w 1928 r.) pierwszej filmowej ekranizacji odnalezionego i zrekonstruowanego niedawno „Pana Tadeusza”, dzieła entuzjastycznie przyjętego przez krytykę i publiczność. Rok wcześniej na język obrazów przełożył „Mogiłę nieznanego żołnierza” Andrzeja Struga.

„Mogiła” wpisuje się w popularny w dwudziestoleciu nurt melodramatów o wymowie patriotycznej. Front I wojny światowej; kapitan Łaznowski trafia do rosyjskiej niewoli, z której ucieka z pomocą zakochanej w nim chłopki. Przez Krym powraca w końcu do kraju, ale w tym czasie jego żona poślubia innego, a oszalała z tęsknoty córka rzuca się pod koła samochodu.

Muzyka: Michał Grott, Michał Szlempo

Michał Grott – basista, kompozytor, muzyk sesyjny. Współpracuje z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, między innymi Edytą Bartosiewicz, Kasią Kowalską, Natalią Kukulską, Pinnawelą, duetem Borysewicz&Kukiz, orkiestrą Adama Sztaby, Jacka Piskorza i Tomasza Szymusia. W 2005 roku ukończył Wydział Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli. W 2009 roku nakładem Subito Records ukazała się debiutancka płyta artysty pt. „Grottmusic”, nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii Najlepszy Jazzowy Debiut Fonograficzny. Artysta ma na swoim koncie kilkadziesiąt płyt w różnych stylach, od hip-hopu po muzykę filmową. Jego kompozycje znalazły się m. in. na kompilacjach wydawanych przez EMI Music Poland oraz Universal Music Polska.

Michał Szlempo – pianista, aranżer, kompozytor. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego Wojciecha Niedzieli. Ukończył również specjalność „prowadzenie zespołów jazzowych i muzyki rozrywkowej” na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu Bogdana Hołowni i Adama Żółkosia oraz w klasie dyrygentury prof. Andrzeja Zubka. Jako pianista i aranżer brał udział w licznych koncertach w Polsce i zagranicą. Z Zespołem 012 Acoustic Quartet zdobył I nagrodę podczas II Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie (2006), II nagrodę na I Student Jazz Festiwalu w Bydgoszczy (2009) oraz I nagrodę w konkursie na interpretacje kompozycji Fryderyka Chopina „A we mnie Chopin gra” z zespołem Kamila Abrahamowicz Quartet. Prowadzi działalność pedagogiczną na wydziale jazzu Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Bilety: 10 zł (do kupienia w kasie muzeum), karnet na wszystkie cztery filmy w ramach cyklu 30 zł

Film wyświetlany w ramach cyklu: KINO_MUZYKA_LATO. Kino nieme z muzyką na żywo

Wakacyjna rozrywka z pewną dozą nostalgii za światem, który już przeminął: egzaltowane gesty Poli Negri w „Kochance Apasza”, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji fabuła patriotycznej „Mogiły nieznanego żołnierza”, gwałtowna miłość, do której spełnienia wiedzie długa i wyboista droga w „Kulcie ciała” oraz moralne rozterki tytułowego „Mocnego człowieka”, który w pogoni za samorealizacją potrafi posunąć się do zbrodni.

Przedwojenny przemysł filmowy nie istniałby bez twórców żydowskiego pochodzenia. Niestety ogromna większość ówczesnych produkcji zaginęła. Dziś możemy poznać jedynie niektóre z niemych dzieł Aleksandra Herza, Ryszarda Ordyńskiego, Michała Waszyńskiego i Henryka Szaro.

W lipcu przypomnimy je w doskonałej oprawie muzycznej na żywo. Zagrają: Marcin Masecki, Michał Grott, Michał Szlempo, Marcin & Bartłomiej Brat Oleś DUO, Infant Joy.

Program:

3 lipca, godz. 19.00 - „Bestia” (lub „Kochanka apasza”), reż. Aleksander Hertz, 1917

10 lipca, godz. 19.00 - „Mogiła nieznanego żołnierza”, reż. Ryszard Ordyński (współpraca Michał Waszyński), 1927

24 lipca, godz. 19.00 - „Mocny człowiek”, reż. Henryk Szaro, 1929

31 lipca, godz. 19.00 - „Kult ciała”, reż. Michał Waszyński, 1930

 

17.06.2013