Kultura

12.05.2013 10:00

Finałowy dzień festiwalu Nowa Muzyka Żydowska

Finałowy dzień festiwalu Nowa Muzyka Żydowska w Muzeum Historii Żydów Polskich:

12.00-14.00 „Clilim Becwaim – Malowane dźwięki”

Warsztaty dla dzieci (od 5 lat) łączące sztuki plastyczne z muzyką. Odbędziemy muzyczną podróż w głąb kultury żydowskiej. Spróbujemy nadać dźwiękom muzyki żydowskiej kolory i kształty. Będziemy bawić się barwami dźwięków, tworzyć artystyczne instalacje, poznawać skale klezmerskie i świąteczne tradycje żydowskie przez muzykę graną na żywo przez zespół Sztetl.

Projekt przygotowany przez JCC Warszawa w ramach Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Obowiązuję rezerwacje: fundacja.nadaye@gmail.com

19.30 Riverloam Trio „Babcia’s Memory”

Nowy projekt Mikołaja Trzaski i dwóch znakomitych reprezentantów brytyjskiej sceny jazzowej: Olie Brice’a I Marka Sendersa. Został przygotowywany  specjalnie na tegoroczny festiwal.

Inspiracją stały się niesłychanie osobiste, rodzinne wspomnienia Mikołaja i kontrabasisty Olie Brice’a. Wspomnienia żydowskich piosenek, które dawno temu śpiewały im babcie. Magia zawarta w piosenkach sprawiła, że dwóch gigantów improwizowanej sceny wraca do nich po wielu, wielu latach. Zagrają je po swojemu, językiem muzycznym, głęboko osadzonym w jazzowych improwizacjach, brzmiącym radykalnie, ale nie pozbawionym lirycznej delikatności. Będzie to ścieżka dźwiękowa do niezwykłej podróży sentymentalnej.

Mikołaj Trzaska – saksofon+ klarnet basowy
Olie Brice – kontrabas
Mark Sanders – perkusja

Projekt powstał specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Horny Trees Big Band „Great Jewish Songbook”

Projekt przygotowany przez Pawła Szamburskiego, znakomitego klarnecistę i kompozytora, lidera wielu alternatywnych formacji. Paweł z charakterystyczną dla niego przewrotnością muzyczną, twórczym brakiem pokory wobec kanonów i „zakręconą”, wulkaniczną wręcz ekspresją opracowuje wielkie żydowskie przeboje z Ameryki lat 50 i 60 ubiegłego wieku. Koncert wypełniony będzie piosenkami, które spopularyzowali Barry Sisters, Connie Francis, Ella Fitzgerald, Nina Simone czy Tom Jones. Przekonamy się jak brzmią te  klasyki , przepuszczone przez autorski filtr współczesnych rozwiązań aranżacyjnych i nowatorską estetykę muzyczną. Piosenki zaśpiewają Ola Bilińska oraz Joanna Halszka Sokołowska. Formacja znana z występów we trójkę, zamieni się w siedmioosobowy big band: pięciu muzyków i dwie wokalistki.

Paweł Szamburski – klarnety
Hubert Zemler- perkusja
Maciej Trifonidis-Bileawski – gitara
Kacper Szreder – trąbka
Piotr Janiec – tuba
Ola Bilińska- wokal
Joanna Halszka Sokołowska – wokal

Projekt powstaje specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska i Muzeum Historii Żydów Polskich.

13.04.2013