Film

05.02.2015 19:00

„Fotoamator” Dariusza Jabłońskiego i „Radegast” Borysa Lankosza

fot. Archiwum Państwowe w Łodzi

Zapraszamy na wieczór filmowy towarzyszący wystawie czasowej Twarz getta. Przypomnimy dwa filmy dokumentalne poświęcone łódzkiemu gettu.

„Fotoamator”, reż. Dariusz Jabłoński, 1998, dok., 57 min.
 

Film stawia pytanie o niewinność fotografii. Punktem wyjścia było odnalezienie w 1987 roku w wiedeńskim antykwariacie kilkuset kolorowych slajdów zidentyfikowanych jako fotografie z getta Litzmannstadt.

Ich autorem okazał się Walter Genewein – austriacki oficer zatrudniony jako księgowy. Geinwein patrzył na getto z innej perspektywy – nie ofiar, ale oprawców. Swoje zdjęcia wykonywał zarekwirowanym aparatem. By doskonalić umiejętności, korespondował z „Agfą”, dopytując o techniczne parametry produkowanych przez nich klisz. Świat utrwalony na setkach barwnych odbitek był jednak daleki od rzeczywistości. 

„Radegast”, reż. Borys Lankosz, 2008, dok., 50 min.
 

Na stację Radegast w biednej łódzkiej dzielnicy Bałuty przyjechały w 1942 roku pociągi z zamożnymi niegdyś Żydami z Europy Zachodniej i Pragi. Z tej samej stacji wraz z Żydami z Polski Romami i Sinti zostali oni wywiezieni do obozów śmierci.

Ostatni pociąg w kierunku Auschwitz-Birkenau odjechał 29 sierpnia 1944 roku. Ci, którym udało się przeżyć Zagładę, opowiadają przed kamerą o głodzie, brudzie, morderczej pracy i poniżeniach.

Scenariusz do filmu napisał Andrzej Bart, autor między innymi „Fabryki muchołapek”literackiego sądu nad przewodniczącym Judenratu Chaimem Rumkowskim.

5 lutego, godz. 19.00, wstęp wolny.

Projekcja towarzyszy wystawie „Twarz getta”.

 

23.01.2015