„Gdzieś w międzyczasie… 1940-1943”
image

image

image

Reż. Péter Forgács, Węgry, 1994, 52 min
Jedyny film Petera Forgácsa, w którym znajduje się fragment amatorskiego filmu z Polski z czasów wojny. Towarzyszą mu intymne, czasem brutalne, czasem nielegalnie nakręcone ujęcia z całej Europy. Kontrastują one z dokumentalnym filmem niemieckim obrazującym skutki złamania zakazu łączenia się w pary osób o różnej przynależności rasowej.
Cykl „Odzyskane obrazy przeszłości. Przegląd twórczości Pétera Forgácsa”
We wrześniu Muzeum Historii Żydów Polskich oferuje unikalną możliwość zapoznania się z twórczością filmową artysty, który stworzył dla nas pierwszą wystawę czasową – Listy do tych, co daleko. Dwa z czterech prezentowanych filmów będą tu miały swoją polską premierę. Wyjątkowość dzieł Forgácsa wynika nie z historii, którą opowiadają. Ta jest bowiem znana – jest to trudna historia XX wieku. Niezwykłość tkwi w materiale, z którego postały – w każdym przypadku są to filmy rodzinne kręcone przez filmowców amatorów. Forgács poświęcił 6 lat na odwiedzanie domów mieszkańców Węgier, a potem także innych części Europy, archiwizację starych taśm i przeprowadzanie wywiadów z bohaterami filmów domowych. Ze starych, zniszczonych obrazów ułożył opowieści o ludziach i świecie unicestwionych przez wojny i totalitaryzm. Chociaż w części odzyskał w ten sposób utraconą przeszłość.
Twórczość Forgácsa zachęca do namysłu nad związkami historii i kina, nad dokumentacyjną rolą medium filmowego, nawet jeśli używane jest ono w prywatnych celach. Przypomina, że bohaterami wielkiej historii są zawsze przede wszystkim zwyczajni ludzie.
Program cyklu:
7 września
godz. 17.00, Exodus przez Dunaj (The Danube Exodus)
godz. 18.00, Imigrancki blues – amerykański sen (Hunky Blues. The American Dream)
8 września
godz. 17.00, Gdzieś w międzyczasie… 1940-1943 (Meanwhile Somewhere ... 1940-1943)
godz. 18.00, Zamęt - kronika rodzinna (The Maelstrom. A Family Chronicle)
Bilet - 5 zł. Karnet na wszystkie cztery filmy w ramach cyklu - 15 zł.
Przegląd filmowy towarzyszy wystawie "Listy do tych, co daleko", którą można oglądać w muzeum do 30 września.