Warsztaty
30.05.2017

Głos Rudzienka - spotkanie i warsztaty dla dorosłych w Zachęcie

Głos Rudzienka
Głos Rudzienka, fot. materiały prasowe

Zapraszamy na prezentację współczesnej dziewczyńskiej gazetki inspirowanej filozofią Korczaka, opowieść o projekcie Sharon Lockhart i znaczeniu pedagogiki korczakowskiej dla podmiotowych działań z dziećmi i młodzieżą, a także warsztaty kreatywne z Urszulą Jabłońską — dziennikarką i redaktorką, która pracowała z dziewczynami z MOS-u przy tworzeniu "Głosu Rudzienka".


30 maja (wtorek), godz. 18.00, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, wstęp wolny

Sharon Lockhart, odwołując się do spuścizny pisarza i pedagoga Janusza Korczaka, w ramach rezydencji artystycznej w Muzeum POLIN zainicjowała szereg twórczych działań warsztatowych adresowych do wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku. W rezultacie wiosną 2016 roku, 90 lat od wydania pierwszego numeru "Małego Przeglądu", wychowanki podwarszawskiego MOS-u stworzyły samodzielnie pierwszy numer "Głosu Rudzienka". 

"Mały przegląd" jest tytułem wystawy prezentowanej w Pawilonie Polskim na 57 Biennale Sztuki w Wenecji - bezpośrednio nawiązuje tematyką do pisma tworzonego w dwudziestoleciu międzywojennym przez dzieci i dla dzieci. Jego inicjatorem i pierwszym redaktorem był Janusz Korczak - wybitny pedagog i pisarz. W "Małym Przeglądzie" amerykańska artystka odnosi się do jego idei, dostrzegając indywidualne spojrzenie na świat bohaterek projektu i czyniąc ich głos słyszalnym.

W przestrzeni Zachęty prezentowany jest wybór oryginalnych numerów "Małego Przeglądu" (ze zbiorów Biblioteki Narodowej), których angielskie tłumaczenia sukcesywnie pojawiać się będą w Pawilonie Polskim w Wenecji w czasie trwania wystawy. 

Prowadzenie: Ewa Chomicka (Muzeum  Historii Żydów Polskich POLIN), Urszula Jabłońska (dziennikarka i redaktorka).