Seminarium

Historia ruchów antydyskryminacyjnych i równościowych

Grupa tancerzy na parkingu, ubranych w czarne trykoty. Część ma pomalowane twarze. Tańczą wspólny zsynchronizowany układ.
fot. flickr/jimculp, CC BY-NC-SA 2.0

Z okazji przypadającego 21 marca Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem i Nietolerancją zapraszamy na seminarium, podczas którego przypomnimy m.in. o pierwszych ruchach antydyskryminacyjnych i równościowych.

Były one początkiem przełomowych zmian społecznych i ustrojowych. W ramach seminarium zapoznamy się z metodami przeciwdziałania uprzedzeniom, w tym z projektem „Niebieskoocy” Jane Elliott oraz z polskimi i zagranicznymi działaniami przeciwko zbrodniom z nienawiści.

Zajęcia poprowadzi dr Ewa Majewska, filozofka feministyczna, krytyczka sztuki i aktywistka, w przeszłości zaangażowana w działania ruchów wolnościowych, antygranicznych, ekologicznych i kobiecych. Wykładowczyni uniwersytecka i badaczka. Jest autorką książek: „Feminizm jako filozofia społeczna. Szkice z teorii rodziny” (2009) oraz „Sztuka jako pozór? Cenzura i inne paradoksy upolitycznienia kultury” (2013). Od 2003 roku wykładała na warszawskich Gender Studies, a od 2014 jest stypendystką Institute of Cultural Inquiry w Berlinie (ICI). 

18 marca, godz. 17–20, wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja.

Cykl działań „Swój-obcy-inny – muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

 

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp