Koncert
23.10.2020

Hutek, Wania, Atom String Quartet "Z Księgi Psalmów"

Zespół - pięciu obranych na czarno mężczyzn i kobieta w czerwonej sukni
fot. Maria Jarzyna

Głęboko zakorzenione w literaturze psalmy to wyjątkowy dokument czasu – uniwersalny przykład jak rozmawiać z Bogiem. Wspaniała poezja starożytności, ciągle żywa i aktualna, po dziś fascynuje w setkach przekładów, a jej niezwykłe strofy inspirują muzyków czerpiących natchnienie z różnych epok i stylów.

Artystką, która ostatnio sięgnęła po psalmy jest Małgorzata Hutek. Absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej, doskonale wyczuwająca poetycką frazę, obdarzona wielką muzyczną wyobraźnią i wrażliwością kompozytorka i wokalistka.

Do udziału w swoim projekcie zaprosiła muzyków, których śmiało można nazwać gigantami naszej jazzowej sceny: Dominika Wanię – wybitnego pianistę młodego pokolenia, z ogromnym powodzeniem zdobywającego europejskie i amerykańskie sceny, który subtelną grą wydobywa piękne brzmienia z każdej nuty oraz Atom String Quartet, jeden z najbardziej intrygujących na świecie kwartetów smyczkowych, który wybornie i z wielką ekspresją łączy jazz, muzykę współczesną i klasyczną.

W ich twórczym współbrzmieniu powstał mozaikowo piękny i tajemniczy fresk, w którym kumulują się odwieczne ludzkie emocje, zwycięstwa sąsiadują z porażkami, a wątpliwości z wiarą. Dzieło subtelne i wysmakowane, które, nie wypaczając podniosłego charakteru psalmów, bezbłędnie wpisuje je w estetykę muzyczną XXI wieku, a doskonałość i ekspresja artystów dopełniają przekazu tworząc rzecz nowatorską, wybitną i niezwykłą.

Specjalnie na Festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju projekt „Z Księgi Psalmów” czerpie z najgłębszych, pierwotnych źródeł literackich. Starożytne, hebrajskie teksty psalmów usłyszymy w oryginalnych wersjach językowych.

Wystąpią:

  • Małgorzata Hutek – śpiew
  • Dominik Wania – fortepian
  • oraz Atom String Quartet:
  • Dawid Lubowicz – skrzypce
  • Mateusz Smoczyński – skrzypce
  • Michał Zaborski – altówka
  • Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

Festiwal "Muzyka Wiary, Muzyka Pokoju" odbędzie się w tym roku w dniach 23-27 października w świecie wirtualnym. Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie wydarzenia. Wszystkie koncerty festiwalowe będą transmitowane na żywo na stronie muzykawiary.pl oraz w mediach społecznościowych Centrum Myśli Jana Pawła II.

Organizatorem festiwalu "Muzyka Wiary, Muzyka Pokoju" jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Miron Zajfert. Muzeum POLIN jest patronem festiwalu.