Seminarium

Itay Ziv – Izraelczyk z polskim paszportem. O współczesnej roli artysty zaangażowanego

Paszport RP, na dole dokumentu napis come to mama.
fot. Itay Ziv

Izraelski artysta, rezydent Muzeum POLIN, poprowadzi seminarium zatytułowane "Poczucie przynależności – artystyczne akty eskapizmu", podczas którego opowie  o roli współczesnego artysty zaangażowanego w kwestie pamięci i historii.

Zagadnienie będzie omawiał na przykładach twórczości własnej i innych artystów komentujących sprawy pamięci zbiorowej i tożsamości politycznej poprzez akty eskapizmu. Podczas seminarium przywołane zostaną postawy i działania twórców takich jak: Ilja Kabakow (The Man Who Flew into Space from His Apartment), Bas Jan Ader (In Search of the Miraculous), Hakim Bay (Tymczasowa strefa autonomiczna).

Z własnej twórczości Ziv zaprezentuje dwa filmy: My Ghetto i Documentary about the Holocaust. W obu obrazach artysta jest jednocześnie protagonistą, jak i reprezentantem tzw. trzeciego pokolenia. W pierwszym filmie odwołuje się do doświadczenia Holocaustu, jakie przekazane mu zostało głównie przez kulturę i media, w drugim zastanawia się, jak miałby wyglądać jego artystyczny komentarz do Shoah.

Poprzez rozmowę z przyjaciółmi i członkami rodziny Ziv bada oczekiwania społeczne wobec twórców względem reprezentacji historii w sztuce współczesnej.

Spotkanie nakreśli kontekst projektu, który artysta realizuje w ramach pobytu twórczego w Muzeum POLIN – filmu o próbach uzyskania polskiego paszportu podejmowanych przez Żydów, m.in. z Izraela. Więcej na temat warszawskiej realizacji artysta opowie natomiast podczas spotkania, które poprowadzi z nim reporter Paweł Smoleński 13 grudnia o godz. 18.00.

12 grudnia, godz. 18.00, spotkanie w jęz. angielskim, obowiązują rezerwacje: [email protected].

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”