Seminarium

Jak robimy muzea? – seminarium dyskusyjne

Grafika ilustracyjna Jak robimy muzea?
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Otwarcie wystawy stałej 28 października 2014 zakończyło definitywnie proces kreacji Muzeum Historii Żydów Polskich. Czas na podsumowanie, refleksje i dzielenie się doświadczeniami. Okazję do spotkania stwarza wystawa zatytułowana Jak zrobić muzeum?, która ukazuje proces powstawania muzeum od pierwszej koncepcji poprzez tworzenie wystawy stałej i konkurs architektoniczny, budowę społecznego i politycznego poparcia aż do wielkiego finału.

>> PROGRAM SEMINARIUM MOŻNA POBRAĆ POD TYM LINKIEM

Zaprosiliśmy przedstawicieli muzeów powstających obecnie oraz planujących nowe ekspozycje stałe, a także muzealników i wszystkich zainteresowanych nowymi muzeami do udziału w seminarium poświęconym tworzeniu nowych muzeów, które odbędzie się 12 stycznia 2015 roku.

Kuratorka wystawy Jak zrobić muzeum? Tamara Sztyma opowie o genezie naszej instytucji, jej założeniach ideowych, a także przełomowych momentach jej historii. Udział w seminarium wezmą przedstawiciele:

  • Muzeum Historii Polski,
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,
  • Muzeum Warszawy,
  • Muzeum Śląskie w Katowicach,
  • Muzeum Drugiej Wojny Światowej,
  • Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. 

Opowiedzą o swoich planach, o przebytej drodze i czekających jeszcze wyzwaniach. Jak będą zaplanowane ich muzea i ekspozycje, jak poprowadzą swoje narracje, jakie środki zostaną użyte przy ich aranżacji?

Oprócz prezentacji przewidujemy czas na dyskusję z udziałem wszystkich uczestników oraz na zwiedzanie Muzeum POLIN i wystawy Jak zrobić muzeum? 

12 stycznia 2015 r., godz. 10–17, wstęp wolny.