Seminarium

Jak robimy muzea? – seminarium dyskusyjne

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Otwarcie wystawy stałej 28 października 2014 zakończyło definitywnie proces kreacji Muzeum Historii Żydów Polskich. Czas na podsumowanie, refleksje i dzielenie się doświadczeniami. Okazję do spotkania stwarza wystawa zatytułowana Jak zrobić muzeum?, która ukazuje proces powstawania muzeum od pierwszej koncepcji poprzez tworzenie wystawy stałej i konkurs architektoniczny, budowę społecznego i politycznego poparcia aż do wielkiego finału.

>> PROGRAM SEMINARIUM MOŻNA POBRAĆ POD TYM LINKIEM

Zaprosiliśmy przedstawicieli muzeów powstających obecnie oraz planujących nowe ekspozycje stałe, a także muzealników i wszystkich zainteresowanych nowymi muzeami do udziału w seminarium poświęconym tworzeniu nowych muzeów, które odbędzie się 12 stycznia 2015 roku.

Kuratorka wystawy Jak zrobić muzeum? Tamara Sztyma opowie o genezie naszej instytucji, jej założeniach ideowych, a także przełomowych momentach jej historii. Udział w seminarium wezmą przedstawiciele:

  • Muzeum Historii Polski,
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,
  • Muzeum Warszawy,
  • Muzeum Śląskie w Katowicach,
  • Muzeum Drugiej Wojny Światowej,
  • Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. 

Opowiedzą o swoich planach, o przebytej drodze i czekających jeszcze wyzwaniach. Jak będą zaplanowane ich muzea i ekspozycje, jak poprowadzą swoje narracje, jakie środki zostaną użyte przy ich aranżacji?

Oprócz prezentacji przewidujemy czas na dyskusję z udziałem wszystkich uczestników oraz na zwiedzanie Muzeum POLIN i wystawy Jak zrobić muzeum? 

12 stycznia 2015 r., godz. 10–17, wstęp wolny.