Nauka
26.04.2018

Relacja wideo: Jak zwrócić uwagę obojętnego świata? Szmul Zygielbojm w walce o powstrzymanie zagłady Żydów

Szmul Zygielbojm popełnił samobójstwo 75 lat temu, w nocy z 11 na 12 maja 1943 roku, kiedy w getcie warszawskim dogorywało powstanie. Był to jeden z najbardziej dramatycznych protestów przeciwko milczeniu świata wobec Zagłady.

W swoim pożegnalnym liście napisał: Moi towarzysze w getcie warszawskim polegli z bronią w ręku w ostatnim bohaterskim boju. Nie było mi sądzonym zginąć tak jak oni, razem z nimi. Ale należę do nich i do ich grobów masowych.

Przez ponad rok Szmul Zygielbojm był członkiem Rady Narodowej w Londynie. W imieniu ginącej wspólnoty bezskutecznie zabiegał o reakcję Zachodu. Samobójstwo stało się ostatecznym krzykiem rozpaczy i aktem solidarności z mordowanymi w Warszawie Żydami. Jego śmierć symbolizuje zarówno heroiczną walkę o powstrzymanie tragedii zagłady Żydów, jak i ambiwalencję zachodniego świata wobec bezmiaru niemieckich zbrodni.

Wykład wygłosi dr Michał Trębacz, który kieruje Działem Naukowym w Muzeum POLIN. Zajmuje się dziejami żydowskiej partii socjalistycznej Bund w międzywojennej Polsce. Interesuje się biografistyką oraz historią Zagłady. Jest autorem licznych prac naukowych o tej tematyce. Wykładał w USA i Belgii.

Patroni medialni:

 

Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Wykład możliwy dzięki wsparciu Taube Foundation for Jewish Life & Culture, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.