Film
8.12.2017

Jaki Muranów? – sąsiedzkie pokazy filmów

Dzień po żałobie
Dzień po żałobie, fot. materiały prasowe

W każdy drugi piątek miesiąca, od października do grudnia, zapraszamy na sąsiedzkie spotkania filmowe.


10 listopada, 8 grudnia (piatek), godz. 18.00, wstęp wolny

Laureatka konkursu "Nasz Muranów", Agnieszka Kudełka, przygotowała dla sąsiadów prawdziwą ucztę filmową. Pokazane zostaną filmy o uniwersalnych treściach, aktualnym znaczeniu oraz ważne z punktu widzenia lokalnej historii. Po seansie zachęcamy do dyskusji. Spotkania odbywać się będą w Miejscu Aktywności Lokalnej "Smocza – Fajne Miejsce", przy ul. Smoczej 18, na I piętrze. 

Planowane pokazy

1. Żydzi Warszawy / Jews of Warsaw, reż. Daniel Strehlau, Polska 1997 

8 grudnia (piątek), godz. 18.00, wstęp wolny

Filmowy portret życia i kultury Żydów Warszawy, od ich osiedlenia się na skarpie wiślanej w XIII wieku, po ostateczną Zagładę w 1943 roku. Autor wędruje po mieście, w którym jeszcze na początku XX wieku mieszkało blisko 317 tysięcy Żydów; dziś trudno znaleźć po nich ślady. Zburzenie miasta po obu powstaniach - w getcie i warszawskim - prawie całkowicie unicestwiło materialny dorobek społeczności żydowskiej stolicy.

Tego dnia szykujemy dodatkową filmową niespodziankę.

Zrealizowane pokazy

1. Przepis na kiszone / Pickle Recipe, reż. Michael Manasseri, USA 2016

13 października (piątek), godz. 18.00, wstęp wolny

Joey Miller jest królem didżejów z Detroit. Mimo to tonie w długach i ma na utrzymaniu córkę Julie. Zbliża się jej bat micwa, a on nie ma sprzętu, żeby zagrać na organizowanej z tej okazji imprezie. Szuka pomocy u wujka, który stawia jednak warunek. Joey musi wykraść od swojej babci przepis na ogórki kiszone. Jest jeden problem: babcia planuje zabrać ten przepis do grobu… Najlepsza komedia na Los Angeles Jewish Film Festival.

2. Dzień po żałobie / One Week and a Day, reż. Asaph Polonsky, Izrael 2016

10 listopada (piatek), godz. 18.00, wstęp wolny

Jeden dzień z życia pogrążonego w żałobie ojca, który wykrada z hospicjum medyczną marihuanę, porzuca pracę i spędza dzień ze skrytym synem sąsiada, podczas gdy jego żona usiłuje żyć normalnie. Każde z nich próbuje radzić sobie ze śmiercią syna na swój sposób… Najlepsza Izraelska Fabuła na Jerusalem Film Festival w 2016 roku, pokazywana w czasie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Cannes. Zdobywca Grand Prix 14. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej!

 

Partner medialny

 

Projekt realizowany przy współpracy Urzędu Miasta st. Warszawy oraz partnerstwa "Przepis na Muranów".