Film

„Jej droga” – pokaz filmu i dyskusja

fot. kadr z filmu "Jej droga"

W filmie „Jej droga” bośniacka reżyserka Jasmila Žbanić ukazuje kryzys związku pary zakochanych – Luny i Amara. Powodem jest religijna przemiana Amara, który staje się wyznawcą radykalnej odmiany islamu, w której kobieta jest całkowicie podporządkowana mężczyźnie.

Film stanowi studium zderzenia świeckości z ortodoksyjną religijnością, wynikającego z odmiennych wzorców kobiecości i męskości, które obserwujemy w mikroświecie relacji między dwojgiem ludzi.

„Jej droga” jest drugim filmem fabularnym zrealizowanym przez Jasmilę Žbanić. Reżyserka zadebiutowała filmem „Grbavica”, historią kobiety samotnie wychowującej córkę, która narodziła się w wyniku gwałtu. Filmem tym zdobyła Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie w 2006 r.

Projekcji towarzyszy prelekcja i dyskusja na temat kobiecości i męskości w świecie islamu. Gościem będzie arabistka i islamolożka dr Marta Widy-Behiesse.

O prelegentce:
 

Marta Widy-Behiesse – arabistka i islamolog, kierownik Zakładu Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym UW. Zajmuje się islamem w Europie Zachodniej oraz religią muzułmańską w kontekście globalizacji. Jest autorką artykułów i monografii m.in.: „Życie codzienne w muzułmańskim Paryżu” i „Tożsamość europejskich muzułmanów w myśli Tariqa Ramadana”.

6 lutego, godz. 19.00, wstęp wolny.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp