Patronat POLIN
8.10.2018
"Jesteśmy Żydami z Breslau” - pokaz filmu dokumentalnego

Fundacja Konrada Adenauera oraz Kino Atlantic zapraszają na pokaz dokumentu "Jesteśmy Żydami z Breslau. Ocalała młodzież i jej losy po roku 1933". Pokaz połączony będzie ze spotkaniem z twórcami: Kariną Kaper, dr Kathariną Friedlą i Dirkiem Szusziesem.
8 października (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny - wymagana rejestracja, FORMULARZ >>
Widzowie będą mieli również okazje spotkania z bohaterami filmu: Esther Adler, Gerda Bikales, Anita Lasker-Wallfisch, Renate Lasker-Harpprecht, Walter Laqueur, Fritz Stern, Günter Lewy, David Toren, Abraham Ascher, Wolfgang Nossen, Eli Heyman, Mordechai Rotenberg, Max Rosenberg, Pinchas Rosenberg, Ben- jamin Sklarz oraz z polsko-niemiecką grupą młodzieży w Berlinie i we Wrocławiu.
Program
- 18.00 - przywitanie widzów
- 18.05 - 19.55 - projekcja filmu
- 20.00 - 20.45 - rozmowę z twórcami filmu Kariną Kaper, Dirkiem Szusziesem i dr Kathariną Friedlą, konsultantką historyczną, poprowadzi po filmie Artur Wolski.
- 20.45 - lampka wina
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy do 5 października WYPEŁNIĆ FORMULARZ >>
UWAGA: Liczba miejsc ograniczona. Prześlemy potwierdzenie wpisania na listę gości najpóźniej do 6 października.
"Jesteśmy Żydami z Breslau. Ocalała młodzież i jej losy po roku 1933" (Wir sind Juden aus Breslau. Überlebende Jugendliche und ihre Schicksale nach 1933) to opowieść o ludziach ze świata, którego już nie ma. Jedynymi świadkami jego istnienia pozostała garstka osób, które jako dzieci przeżyły zagładę żydowskiej diaspory Wrocławia. Wraz z nimi zwiedzamy tamto miasto, docieramy do miejsc, które znamy, ale jak się szybko przekonujemy tylko częściowo. Słuchając wspomnień ocalonych, dostrzegamy nowe oblicze ulic i domów. Film nie jest jednak tylko nostalgiczną podróżą. Historia bohaterów, tragiczna i nadal bolesna, jest jednocześnie wezwaniem do przeciwstawienia się wszelkim formom nietolerancji, ksenofobii, odrzucenia i izolacji. Współczesny Wrocław, co także pokazują autorzy filmu, nie jest od takich zachowań wolny.
Film jest efektem długiej pracy uczniów polskich i niemieckich, którzy rozmawiali z dawnymi żydowskimi mieszkańcami przedwojennego Wrocławia. Spotkaniom towarzyszyła z kamerami para niemieckich reżyserów, Karin Kaper i Dirk Szuszies. W filmie wystąpiło 14 świadków, sórd nich profesorowie Walter Laqueur, Abraham Ascher czy Fritz Stern. Film zadedykowano pamięci zmarłego w tym roku prof. Fritza Sterna, wybitnego historyka, postaci bardzo zasłużonej dla porozumienia między Żydami, Niemcami i Polakami.
- Muzyka: Simon Wallfisch, Patrick Grant, Carlo Altomare
- Muzyka: dwie pieśni w wykonaniu Bente Kahan, nagrane w listopadzie 2015 podczas koncertu zaaranżowanego przez Bente Kahan w celu wsparcia uchodźców syryjskich: Ani Ma’amin słowa z modlitewnika Rambam
- Muzyka: tradycyjna
- fortepian: Tomasz Kasiukiewicz klarnet: Igor Pietraszewski
- Unde Malum słowa: Tadeusz Różewicz
- Tłumaczenie z jęz. angielskiego.: Joanna Trzeciak
- Muzyka: Bente Kahan Wykonawca: Adam Skrzypek, kontrabas
- We współpracy z Fundacją Bente Kahan z Wrocławia
- Koordynacja projektu: Maria Luft Doradca naukowy: Katharina Friedla
- Premiera niemiecka odbyła się w Berlinie 13 listopada 2016 r.