Warsztaty

Kalendarz żydowski: Pesach

fot. flickr/Edsel Little, CC BY-NC-SA 2.0

Zapraszamy dorosłych i młodzież na warsztaty poświęcone świętu Pesach, zwanemu także Świętem Przaśniaków. Pesach to jedno z najważniejszych świąt żydowskich obchodzonych na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. 

Na zajęciach omówimy genezę, znaczenie oraz sposób obchodzenia święta, skupiając się jednocześnie na jego głównym elemencie, czyli kolacji sederowej. Podczas warsztatów, wyjaśnimy, czym jest chamec i dlaczego jego posiadanie jest ściśle zabronione. Przyjrzymy się potrawom występującym na tradycyjnym sederowym talerzu oraz wytłumaczymy ich symboliczne znaczenie.

Warsztaty poprowadzi Jagna Kofta, edukatorka i przewodniczka, prowadząca zajęcia i wycieczki dla uczniów i dorosłych na temat kultury i historii Żydów. Od kilku lat związana z działaniami edukacyjnymi w Muzeum Historii Żydów Polskich, jest współautorką aplikacji „Warszawa jest moja” – spacery śladami Janusza Korczaka i płyty edukacyjnej o warszawskich Żydach „Warszawa, Warsze.”

29 marca, godz. 13.00, udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja online. 

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.
 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org