Warsztaty

Kalendarz żydowski: Pesach

fot. flickr/Edsel Little, CC BY-NC-SA 2.0

Zapraszamy dorosłych i młodzież na warsztaty poświęcone świętu Pesach, zwanemu także Świętem Przaśników. Pesach to jedno z najważniejszych świąt żydowskich obchodzonych na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. 

Na zajęciach omówimy genezę, znaczenie oraz sposób obchodzenia święta, skupiając się jednocześnie na jego głównym elemencie, czyli kolacji sederowej.

Podczas warsztatów wyjaśnimy, czym jest chamec i dlaczego jego posiadanie jest ściśle zabronione. Przyjrzymy się potrawom występującym na tradycyjnym sederowym talerzu oraz wytłumaczymy ich symboliczne znaczenie.

Warsztat poprowadzi Piotr Kowalik, historyk-dydaktyk, wykładowca akademicki i edukator, działacz społeczności żydowskiej w Polsce. Obecnie zastępca kierownika Działu Edukacji Muzeum POLIN, aktywista Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

17 kwietnia, godz. 13.00, wstęp bezpłatny. Na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp