Warsztaty

06.09.2015 12:00

Kalendarz żydowski: Rosz ha-Szana

Nie od razu Kraków zbudowanoNie od razu Kraków zbudowanoNie od razu Kraków zbudowanoNie od razu Kraków zbudowanoNie od razu Kraków zbudowanoNie od razu Kraków zbudowanoNie od razu Kraków zbudowanoNie od razu Kraków zbudowano
Warsztaty dla dzieci, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydó Polskich POLIN

Wkrótce rozpocznie się 5776 rok kalendarza żydowskiego. Pierwszego i drugiego dnia żydowskiego miesiąca Tiszrej obchodzone jest bowiem święto Rosz ha-Szana, czyli żydowski Nowy Rok. Według kalendarza gregoriańskiego w tym roku Rosz ha-Szana przypada w dniach 14-15 września.

Zapraszamy dorosłych i młodzież do udziału w warsztatach, podczas których przyjrzymy się wspólnie znaczeniu, tradycjom i przemianom tego święta. Dowiemy się, między innymi, jaka jest symbolika potraw spożywanych podczas uroczystej kolacji pierwszego dnia, jak brzmią tradycyjne noworoczne życzenia, czym jest szofar oraz dlaczego w noworoczne popołudnie Żydzi udają się nad rzekę.

Warsztat poprowadzi Piotr Kowalik, historyk-dydaktyk, wykładowca akademicki i edukator, działacz społeczności żydowskiej w Polsce. Obecnie zastępca kierownika Działu Edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, aktywista Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

6 września (niedziela), godz. 12.00-14.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online

Wydarzenie jest częścią Europejskich Dni Kultury Żydowskiej, które w 2015 odbywają się pod hasłem „Mosty”. Więcej informacji o Europejskich Dniach Kultury Żydowskiej tutaj. Zapraszamy również na kolejne wydarzenia:

06.09, godz. 15.00 warsztaty "Nowy rok, nowy początek?”

06.09, godz. 17.00 pokaz filmu „Mała Jerozolima”, Karin Albou, Francja, 2005

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

02.09.2015