Warsztaty

Kalendarz żydowski: Rosz ha-Szana

Nie od razu Kraków zbudowano
Warsztaty dla dzieci, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydó Polskich POLIN

Wkrótce rozpocznie się 5776 rok kalendarza żydowskiego. Pierwszego i drugiego dnia żydowskiego miesiąca Tiszrej obchodzone jest bowiem święto Rosz ha-Szana, czyli żydowski Nowy Rok. Według kalendarza gregoriańskiego w tym roku Rosz ha-Szana przypada w dniach 14-15 września.

Zapraszamy dorosłych i młodzież do udziału w warsztatach, podczas których przyjrzymy się wspólnie znaczeniu, tradycjom i przemianom tego święta. Dowiemy się, między innymi, jaka jest symbolika potraw spożywanych podczas uroczystej kolacji pierwszego dnia, jak brzmią tradycyjne noworoczne życzenia, czym jest szofar oraz dlaczego w noworoczne popołudnie Żydzi udają się nad rzekę.

Warsztat poprowadzi Piotr Kowalik, historyk-dydaktyk, wykładowca akademicki i edukator, działacz społeczności żydowskiej w Polsce. Obecnie zastępca kierownika Działu Edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, aktywista Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

6 września (niedziela), godz. 12.00-14.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online

Wydarzenie jest częścią Europejskich Dni Kultury Żydowskiej, które w 2015 odbywają się pod hasłem „Mosty”. Więcej informacji o Europejskich Dniach Kultury Żydowskiej tutaj. Zapraszamy również na kolejne wydarzenia:

06.09, godz. 15.00 warsztaty "Nowy rok, nowy początek?”

06.09, godz. 17.00 pokaz filmu „Mała Jerozolima”, Karin Albou, Francja, 2005

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp