Kibuc na Grochowie – przewodnik po idei
image
Przed wojną, młodzież żydowska, która chciała wyjechać do Palestyny, często decydowała się na dłuższy pobyt w ośrodku przygotowawczym na terenie Polski. Niektóre z owych ośrodków nie były jednak tylko miejscami przejściowymi, lecz jeszcze tutaj, w Europie, stawały się prawdziwymi wzorcowymi kibucami, w których wcielano idee wspólnej pracy i nowego ładu społecznego.
Członkowie i członkinie Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego od 2013 roku popularyzują wiedzę o najbardziej znanym z nich – mieszczącym się na obrzeżach Warszawy kibucu Grochów.
Spotkanie poprowadzą:
- Agata Maksimowska – antropolożka i psycholożka. Przewodnicząca Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego. Wcześniej pracowała między innymi w Forum Dialogu Między Narodami i Muzeum Historii Żydów Polskich. Obecnie współpracuje z Ośrodkiem Brama Grodzka-Teatr NN przy projekcie "Shtetl Routes". Przygotowuje pracę doktorską z antropologii poświęconą tożsamości Żydów z Birobidżanu.
- Mania Cieśla - historyczka zawodowo zajmująca się badaniem nad epoką wczesnonowożytną. Członkini Stowarzyszenia in. Szymona An-skiego, koordynatorka projektu Kibuc Grochów.
12 lipca, godz. 17.00, udział bezpłatny.
Zapraszamy również na kolejne wydarzenia
- 13.07, godz. 17.00 spotkanie „Kibuc Warszawa – przewodnik po idei”
- 19.07, godz. 11.00 warsztat „Żydowska Warszawa – alternatywne historie”
- 20.07, godz. 11.00 spacer „Odkryj żydowską Warszawę”, odsłona VIII
Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”
Patroni medialni