Dyskusja
14.12.2022 - online

Kim są współcześni Sprawiedliwi?

Dwie osoby wyciągają ku sobie dłonie i dotykają się opuszkami palców.
fot. Pexels / Mаксим

Porozmawiamy o ludziach niosących pomoc uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej oraz tym, którzy uciekają do Polski przed wojną w Ukrainie. Czy możemy ich nazwać współczesnymi Sprawiedliwymi? Jak wygląda pomoc, której udzielają? Z jakimi trudnościami się spotykają?

Zastanowimy się, kim są Sprawiedliwi w dzisiejszych czasach. Czy możemy ich pomoc porównywać z tą, którą podczas II wojny światowej nieśli Polscy Sprawiedliwi pod groźbą śmierci? Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy Katarzynę Winiarską, aktywistkę działającą na granicy polsko-białoruskiej; Marię Złonkiewicz ze Stowarzyszenia "Chlebem i Solą" i Igora Hórkowa, który koordynuje pomoc osobom uchodźczym z Ukrainy w Przemyślu. Spotkanie poprowadzi Michał Okoński – dziennikarz "Tygodnika Powszechnego".

Obecnie istnieją międzynarodowe organizacje niosące pomoc potrzebującym, jest wsparcie rządu, NGO-sów, partnerów biznesowych. Nie brakuje osób prywatnych, które z potrzeby serca, kierując się empatią, chcą wspierać innych. Niekiedy jednak osoby pomagające spotykają się z ostracyzmem społecznym i wieloma trudnościami. 

Rosyjska agresja na Ukrainę zjednoczyła Polaków z różnych środowisk. W tym samym czasie niesienie pomocy ofiarom kryzysu na granicy polsko-białoruskiej było jednak utrudnione i w wielu środowiskach spotykało się z niezrozumieniem. Od początku kryzysu uchodźczego w 2015 roku osoby pomagające uchodźcom spoza Europy mierzą się z różnymi problemami i sprzeciwem części społeczeństwa.

Spotkanie jest ostatnim z cyklu dyskusji upamiętniających 80. rocznicę powstania "Żegoty". Dowiedz się więcej i obejrzyj poprzednie dyskusje o Polskich Sprawiedliwych.

Zachęcamy do odwiedzenia portalu sprawiedliwi.org.pl oraz profilu na Facebooku Polscy Sprawiedliwi / Portal Muzeum POLIN.

Michał Okoński – dziennikarz "Tygodnika Powszechnego", gdzie pracuje od 1991 roku. Zajmuje się stosunkami polsko-żydowskimi, wywiadem prasowym, a także piłką nożną. Autor książek "Futbol jest okrutny" i "Światło bramki", a także wywiadu-rzeki z s. Małgorzatą Chmielewską "Wszystko, co uczyniliście...".

Maria Złonkiewicz – trenerka, bałkanistka, kulturoznawczyni, teoretyczka turystyki, podróżniczka. Zajmuje się przemianami islamu bośniackiego oraz migracjami uchodźczymi i turystycznymi. Współtwórczyni projektu post-turysta.pl oraz współtwórczyni i prowadząca inicjatywy "Chlebem i Solą", która zajmuje się wsparciem osób z doświadczeniem uchodźczym, oraz współinicjatorka i współtwórczyni portalu uchodzcy.info dostarczającego rzetelną wiedzę na temat migracji uchodźczych.

Igor Horków – przewodniczący Przemyskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce (ZUwP). Współzałożyciel "Zgodnej Inicjatywy Przemyślan na 100-lecie Niepodległości Polski. Wspólnie na 100", której celem jest wypracowanie pozytywnego modelu współpracy polsko-ukraińskiej w Przemyślu, mieście z trudną historią polsko-ukraińską. Od 24 lutego 2022 roku kieruje sztabem Społecznego Punktu Informacyjnego Pomocy Ukrainie w Domu Ukraińskim w Przemyślu. Działalność ZUwP w Przemyślu na rzecz osób uchodźczych jest stale rozwijana, co jest możliwe dzięki wsparciu partnerów i pracy wolontariuszek i wolontariuszy, których od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w działania na rzecz uchodźców zaangażowało się ponad 800.

Katarzyna Winiarska – edukatorka i animatorka kultury, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW. Tworzy i prowadzi Teatr w Stodole w Teremiskach. Stworzyła Wirtualne Muzeum Historii Żydów w Białowieży. Należy do grona Liderek i Liderów Dialogu przy Forum Dialogu. Za swoje działania dostała wyróżnienie w ramach Konkursu Nagroda POLIN 2019. 
Od sierpnia 2021 jako aktywistka Grupy Granica i jednocześnie mieszkanka Puszczy Białowieskiej (choć obecnie nie na stałe) niesie bezpośrednią pomoc humanitarną uchodźcom w Puszczy Białowieskiej, a także współtworzy kolektyw Badaczki i Badacze na Granicy, zajmujący się badaniem kryzysu humanitarnego na granicy oraz archiwizowaniem i upowszechnianiem wiedzy o nim.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl