Warsztaty

22.09.2018

Kino Dzieci o wychowaniu – warsztaty dla nauczycieli

Kino dzieci, warsztaty, dla nauczycieli, Nowe Horyzonty, Muzeum POLIN
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Kino Dzieci kontynuuje serię wydarzeń Kino Dzieci o wychowaniu skierowaną do dorosłych uczestników Festiwalu: rodziców, nauczycieli i edukatorów. W programie znajdą się m.in. wykłady i warsztaty o tym jak sprawić, by dzieci kochały szkołę i jak wykorzystać moc opowieści w pracy z uczniami.


22 września (sobota), godz. 9.00, bilety: 25 zł, KUP BILET >>

Zapisy na warsztat ruszają 3 września. Sprzedaż biletów na wydarzenie odbywa się poprzez sklep internetowy, pod adresem: www.nowehoryzonty.pl. Prosimy o wybranie płatności przelewem (płatność gotówką na miejscu nie będzie możliwa). Liczba miejsc jest ograniczona, jednak w przypadku wyczerpania ich limitu zostanie stworzona lista rezerwowa – w przypadku rezygnacji któregoś z uczestników będziemy mailowo lub telefonicznie informować o możliwości wzięcia udziału w warsztacie.

W przypadku pytań oraz w sprawie zapisywania się na listę rezerwową (po wyczerpaniu limitu miejsc) prosimy o kontakt: anna.derwich@nowehoryzonty.pl

Program warsztatów

9.00 – rozpoczęcie; pokaz filmu "Liyana" (reż. Aaron i Amanda Kopp, 2017) z repertuaru 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

10.30-10.45 – przerwa

10.45-12.00 – Filmoterapia w szkole – wstęp: Anna Równy (koordynatorka merytoryczna Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej); wykład: dr Karol Jachymek (SWPS)

12.00-12.40 – przerwa obiadowa (lunch zapewnia organizator)

12.45-13.45 – Moja opowieść – daj się ponieść wyobraźni – warsztat storytellingowy, cz. I – prowadzące: Joanna Waszkowska, Joanna Krzemińska (Grupa Superbelfrzy RP)

13.45-14.00 – przerwa

14.00-15.00 – Moja opowieść – daj się ponieść wyobraźni – warsztat storytellingowy, cz. II

 


O filmie „Liyana”

Grupa dzieci, mieszkających w sierocińcu w Suazi, wspólnie tworzy opowieść o Liyanie. Na jej historię składają się trudności, których doświadczyli sami mali autorzy. W toku pracy uświadamiają sobie, że piszą również historię swojego życia. Jaki będzie jej dalszy ciąg? I jakie zakończenie ułożą dla Liyany?

"To Wasza historia. To Wy decydujecie, co zdarzy się dalej" – tymi słowami Gcina Mhlophe, afrykańska pisarka i autorka historii oddaje dzieciom władzę nad tworzoną opowieścią. Liyana to po trosze każdy z bohaterów. Dziewczynka nie ma beztroskiego dzieciństwa i czeka ją trudna wyprawa w poszukiwaniu zaginionego rodzeństwa. Czy poradzi sobie z tym wyzwaniem? Czy nie zabraknie jej siły, odwagi i nadziei w trudnych sytuacjach? W tym błyskotliwym filmie dokumentalne obrazy z życia dzieci przeplatają się z animowaną historią, którą one same wymyślają. Liyana to dowód na wielką moc wyobraźni i siłę wspólnoty, a także hołd dla kultury Afryki, wyrosłej z ustnych przekazów.

 

O wykładzie

Wykład stanowić będzie próbę doprecyzowania, czym jest filmoterapia i w jakich kontekstach możemy ją wykorzystywać – zarówno w obszarze edukacji, jak i działań o charakterze psychoedukacyjnym czy rozwojowym. W czasie zajęć wspólnie przyjrzymy się wybranym przykładom inicjatyw filmoterapeutycznych, poszukując w nich inspiracji dla działań, które podejmowane mogą być na polu profilaktyki i edukacji. Przedmiotem krytycznej refleksji staną się ponadto nierealistyczne oczekiwania i zagrożenia, które wynikać mogą m.in. z niedookreślonego statusu filmoterapii i jej powszechnej medialnej obecności. Punktem wyjścia do wykładu dr. Karola Jachymka (SWPS) będzie projekcja filmu „Liyana” (2017) w reż. Aarona Koppa i Amandy Kopp. Krótki wstęp do części wykładowo-warsztatowej wygłosi Anna Równy, koordynatorka merytoryczna NHEF.

Prowadzący:

Anna Równy – koordynatorka merytoryczna NHEF, doktorantka w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciel konsultant MSCDN, trenerka edukacji filmowej PISF, trenerka edukacji medialnej, liderka Filmoteki Szkolnej, wiceprzewodnicząca Prezydium Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, członkini grupy Superbelfrzy RP, autorka scenariuszy metodycznych i publikacji o tematyce filmoznawczej i nowomedialnej, współautorka podręcznika do języka polskiego dla szkół ponadgimnazjalnych "Ponad słowami".

dr Karol Jachymek – kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2013). Koordynator, wykładowca i współtwórca School of Ideas. Zajmuje się społeczną i kulturową historią kina (zwłaszcza polskiego) i codzienności, metodologią historii, zagadnieniem materiałów audiowizualnych jako świadectw historycznych, problematyką ciała, płci i seksualności, wpływem mediów na pamięć indywidualną i zbiorową, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej. Współpracuje m.in. z Filmoteką Szkolną, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, Against Gravity, KinoSzkołą i Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla młodzieży i dorosłych z edukacji filmowej, medialnej i (pop)kulturowej oraz myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych. Autor książki "Film – ciało – historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych".

 

O warsztacie

Celem zajęć jest wzbogacenie warsztatu uczestników o elementy storytellingu, które będą oni mogli wykorzystać w pracy z dziećmi. Dowiedzą się, czym jest storytelling i poznają przykłady jego wykorzystania w edukacji. Podczas spotkania stworzą swojego bohatera, a następnie wspólnie wymyślą jego historię, korzystając przy tym np. z kostek Story Cubes, przy okazji dowiadując się jakie są podstawowe elementy niezbędne do tworzenia takiej opowieści i jak wykorzystać je w swoich narracjach. Zaprezentowane zostaną także aplikacje służące do tworzenia historii obrazkowych oraz proste narzędzia do tworzenia filmów poklatkowych.

Prowadzące:

Joanna Krzemińska – absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Od dziesięciu lat związana ze Szkołami MIKRON w Łodzi. Nauczycielka języka polskiego i terapeutka z zakresu terapii pedagogicznej. Pomysłodawczyni i koordynatorka Konkursu Filmowego "Lektury w kadrze" oraz Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Baśnie, naturalnie!". Inicjatorka projektów, realizowanych za pośrednictwem platformy eTwinning: "Stworzeni z wyobraźni", "Usłysz legendę" oraz innych projektów rozwijających umiejętności językowe uczniów. Członkini grupy zrzeszającej kreatywnych nauczycieli Superbelfrzy RP. Autorka bloga "Zakręcony belfer" (www.zakreconybelfer.pl), wyznająca zasadę: dzień bez szalonego pomysłu, dniem straconym.

Joanna Waszkowska – nauczycielka języka polskiego oraz egzaminatorka maturalna, ambasadorka i trenerka platformy Edmodo. Należy do grupy Superbelfrzy RP, autorka bloga www.uczycielnica.blogspot.com.

 

 

30.08.2018