Film

7.08.2019

Kino plenerowe - Łąka Leśmiana

Kino letnia - Łąka Leśmiana
Opis zdjęcia: wieczorem przed rozświetlonym budynkiem z olbrzymim oknem, siedzi grupa ludzi. Oglądają film wyświetlany na ekranie rozstawionym na łące pod olbrzymim drzewem, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

W sierpniowe wieczory w ramach kina plenerowego na Łące Leśmiana pokażemy cztery filmy, których  tematy nawiązują do fenomenu dwóch modernistycznych miast – Gdyni oraz Tel Awiwu. 

7, 14, 21, 28 sierpnia (środy), godz. 21.00, wstęp wolny

Wydarzenie realizujemy we współpracy z Filmową Stolicą Lata, która po raz czternasty organizuje projekcje plenerowe w całej Warszawie.

Gdynia. Moje Miasto, reż. Jerzy Rados, Polska 2018. Wprowadzenie: Jerzy Rados
7 sierpnia

"Gdynia. Moje miasto" to intymna opowieść gdynian o ich życiu codziennym, utkana z amatorskich materiałów, które Gdyńska Szkoła Filmowa zbierała od mieszkańców od 2016 roku z okazji 90-tych urodzin miasta. Pokazuje życie w nadmorskim kurorcie, cofając nas do minionego stulecia z wszystkimi jego urokami. Tłem tych osobistych opowieści o codzienności, celebracji świąt, spacerach, uroczystościach rodzinnych jest miasto – dynamicznie rozwijająca się ikona modernizmu. 

Materiał opatrzono komentarzem lektorskim i zilustrowano muzyką Antonio Vivaldiego z cyklu koncertowego "Cztery pory roku". Film powstał z inicjatywy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Honorowy patronat nad projektem sprawował Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.
 
Film, z którego emanuje radość i piękno nadmorskiego kurortu, pozwoli nam poczuć wakacyjną nadmorską bryzę, a także wprowadzi nas w atmosferę zbliżającej się wystawy „Gdyni-Tel Awiw”, na którą zapraszamy już we wrześniu. To okazja, by zobaczyć i posłuchać bicie serca miasta „od wewnątrz”, z punktu widzenia mieszkańców, których losy przeplatają się z dynamicznym rozwojem miasta.
 
Podczas spotkania Jerzy Rados przybliży okoliczności powstania filmu, opowie o kulisach zbierania materiałów z okazji jubileuszu miasta i o historiach, jakie się za nimi kryją. 
 
Jerzy Rados – scenarzysta, reżyser, fotograf, zastępca dyrektora Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Autor „Kroniki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych”, inicjator stworzenia Albumu Rodzinnego Polaków, na który składają się zdjęcia grup zawodowych i etnicznych Polaków m.in. Powstańców Warszawskich czy Kaszubów. Autor wideoklipów m.in. „Gdzie są przyjaciele moi” Macieja Maleńczuka, reżyser filmów dokumentalnych, reklam, programu „Wojciech Cejrowski - Boso przez świat”. Reżyser i scenarzysta filmu dokumentalnego „Gdynia. Moje miasto”, który swoją premierę miał w lutym 2018 roku. Film prezentowany był także w zeszłym roku podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
 

Tel Aviv Live, reż. Nellu Cohn, Izrael 2016
14 sierpnia

Co to znaczy być artystą w tętniącym życiem mieście Tel Awiw? "Tel Aviv Live" to dokument, w którym o mieście opowiadają wiodący izraelscy artyści z różnych dziedzin. Analizują, w jaki sposób Tel Awiw wpłynął na ich  twórczość i w jaki sposób udziela im się energia tego niezwykle dynamicznego miasta.

Materiały archiwalne przeplatają się z osobistymi świadectwami wybitnych współczesnych artystów, takich jak Etgar Keret, Menashe Kadishman i Idan Raichel czy Ahinoam Nini.

Bauhaus, reż. Gregor Schnitzler, Niemcy 2019
21 sierpnia

Akcja filmu rozgrywa się w latach 20 XX w. Historia młodej studentki Bauhausu, inspirowana przez prawdziwą historię projektantki mebli i zabawek dla dzieci, Almy Siedhoff-Buscher (1899-1944).

Ludzie, którzy nie są mną, reż. Hadas Ben Aroya, Izrael 2016
28 sierpnia

"Ludzie, którzy nie są mną" to debiut młodej reżyserki, Hadas Ben Aroya, uhonorowany Grand Prix podczas Bilbao International Festival of Documentary and Short Films 2016. Reżyserka jest zarówno autorką scenariusza i odtwórczynią głównej roli.

Jest to historia o młodej kobiecie, mieszkance tętniącego życiem Tel Awiwu, przeżywającej rozmaite rozterki na tematy, charakterystyczne dla młodych osób: partnerstwo, samotność, miłość i niezależność. Joy bez celu błąka się po mieście ze słuchawkami na uszach, aż pewnego dnia wpada na mężczyznę o imieniu Nir, a rozmowy z nim okażą się dla bohaterki nie bez znaczenia.

 

Zapraszamy na zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego. W razie niesprzyjającej pogody wydarzenia zostają przeniesione do budynku Muzeum POLIN.

Współorganizator

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

03.06.2019